Zeytin ve Üzüm

zeytinZeytin: Subtropikai Akdeniz ikliminin tipik bir ağacı ve meyvesi olan zeytin, sadece Akdeniz kıyılarında yetişir. Zeytin hem yenilir hem de yağından geniş ölçüde istifade edilir. Zeytinyağı; sabun ve kozmetik madde üretiminden yemeklik yağ üretimine kadar çeşitli kullanma alanları vardır.

2009’da 2.9 milyon ton dünya zeytinyağı üretiminin % 41’i Ispanya, İtalya (%20), Yunanistan, Suriye, Tunus, Türkiye (% 5)’den sağlanmıştır. Kilis’ten Akdeniz ve Ege kıyılarını takiben Marmara kıyılarına, Trabzon’dan Trakya’ya kadar Karadeniz kıyılarında da zeytin yetişmektedir. Ancak, üretim ve hasat tekniklerinin batılı standartlarda olmaması nedeniyle zeytin üretimimiz düşüktür.

üzümÜzüm: Bazı üzüm çeşitleri, orta kuşakta da yetiştirilmesine rağmen asıl ana vatanı Akdeniz Bölgesi’dir (Şekil 3.9). Üç üzüm çeşidi mevcuttur: Yemeklik, şaraplık ve kurutmalık. Bazı üzüm türleri, her üç amaç için de kullanılır. En fazla üzüm bağları Ispanya, İtalya ve Türkiye’dedir; üretimde ise İtalya, Çin, ABD, Fransa, İtalya, Türkiye, Iran, Arjantin, Şili ve Hindistan önde gelir. Ülkemiz üzüm çeşitleri yönünden son derece zengindir.

Üzümlerden en meşhuru, Ege Bölges’inde Gediz havzasında yetiştirilen çekirdeksiz (sultaniye) üzümdür. Bu üzüm hem taze olarak yenilmekte, şarap imalinde kullanılmakta hem de kurutularak çoğunlukla ihraç edilmektedir.

Dünyadaki diğer üzüm üretim bölgeleri; Kaliforniya, Akdeniz kıyıları, Arjantin ve Şili’dir.

Orta Asya ülkeleri, özellikle Doğu Türkistan (Çin’in Uygur Özerk Cumhuriyeti)’da 40 türün üzerinde kaliteli ve lezzetli üzüm üretilmektedir. Hatta burada Turfan depresyonuna açılan üzümleri ile meşhur bir vadiye “üzüm vadisi” denilir.

>> Türkiye’deki Tarım Ürünleri‘ne Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!