Yüzme Sporları (Dalış, Sutopu vs.)

yüzme sporları dalış sutopuYüzme, en komple sayılan fiziksel ak-tivitelerden biridir. Her yaşta ve herkes tarafından yapılabilir ve omuriliği ilgilendiren birtakım rahatsızlıkların iyileştirilmesinde son derece geçerli bir tedavi yöntemidir.

Gereken özellikler: Yüzme için gereken tek özellik, bilindiği gibi yüzmeyi bilmektir!

Başlama yaşı: Süt bebekleriyle yapılan denemelere bağımsız olarak çocuklar 2-3 yaşından itibaren “köpeklemeye”, 4-5 yaşından itibaren de yüzme öğrenmeye başlayabilirler. Ne başlamak, ne de bitirmek için bir limit yaş yoktur.

Yararları: Yüzmenin karakteristik yararları boy uzaması, kalp ve dolaşım sisteminde sağlanan düzen, bağıl ağırlığın yo-kolmasından dolayı eklemlerdeki fazla ağırlıktan kurtulma durumudur. Yüzmede harcanan güç sürekli ve ritmiktir. Hareketler düzenli bir şekilde ve suyun sürtünme kuvvetine karşı koyarak yapılır. Enerji harcaması önemli miktardadır. Yüzme, muhteşem bir kalp damarları ve akciğer egzersizidir. Organizmadaki tüm kasları çalıştıran bir spordur. Kelebek, sırtüstü, kurbağalama, serbest, hepsi ayrı kas gruplarını çalıştırmaya yönelik, yüzme tipleridir. Eklemlerin tamamına yakını çalışır ve mükemmel esnekliğe erişirler. Sıcak su veterlerin, kasların, eklem bağlarının ve eklemlerin rahatlamasını ve sık sık ufak tefek rahatsızlıkların yok olmasını sağlar. (Su banyoları ile tedavi kürleri genellikle bu prensibe dayanır.)

Psikolojik yönden de alışılmamış bir ortamda kazanılan bu rahatlık, günlük kargaşalık ve ortamdan kaçış, yüzmenin se-datif ve rahatlatıcı etkisi, gergin ve sinirli kimseler için tavsiye edilir.

Önlemler ve tavsiyeler: Meydana gelebilecek en önemli kaza “boğulma”dır. Dolayısıyla her zaman basit güvenlik kurallarına uymak gerekir. Çokça yenilmiş bir yemekten sonra veya çok hızlı yenilmiş bir yemekten sonra, 5 saat suya girilmemeli-dir. Yüzmeden önce uzun süre güneş banyosu yapılmamalıdır. Suya dalmamak, yavaş yavaş ıslanarak girmelidir (özellikle soğuk suya) ve ilk banyo, 15 dakikadan fazla kesinlikle olmamalıdır. (Özellikle yorgunluk, deri hastalıkları ve alerjik durumlar varsa). Mümkünse yalnız suya girilmemeli ve akıntılara dikkat edilmelidir.

Kendi olanak ve limitlerini bilmek, yüzmede çok önemlidir. Yüzme esnasında harcanan enerjinin çokluğu yüzünden kıyıya dönemeyen kişi, ölüm tehlikesiyle karşılayabilir. Başka bir deyişle, kişi yorgun olduğu ya da isteği olmadığı zamanlarda zu-ya girmemelidir.

Yukarıdaki kurallara uymak şartıyla fazla ağır olmayan bir yemekten sonra suya girmekte fazla sakınca yoktur. Gözleri hassas kimseler, havuzlardaki klorun ve deniz tuzunun göze zarar vermesini önlemek amacıyla koruyucu gözlük kullanmalıdırlar.

Yüzme, özellikle astımlılara, omurilik deformasyonu olanlara, bel ağrıları (özellikle sırtüstü yüzme) ve hamileliğin ilk aylarında bulunanlara tavsiye edilir.

Bu spor dalı, 1892 yılında İngiltere’de joğdu ve yalnızca erkekler tarafından uygulanıp değişik figürlerin sergilenmesinden oluşuyordu. 1952 yılında uluslararası bir federasyona sahip olan bu spor dalı, 1973 yılında dünya şampiyonalarına katıldı; aynı yıl kadınlara da açıldı ve tekli, ikili gösterilerle büyük ilgi topladı. Ekipler sırayla dörtlü, altılı ve en sonunda sekizli şekle dönüştüler. Los Angeles olimpiyatlarında madalyalar, yalnızca tekli ve ikili ekiplere verildi.

Bu spor dalı su içinde uygulandığı için, sergilenmesi zordur. Suda yapılan hareketlerin şıklığı ve onlar müzikle muhteşem uyumundan oluşur. Temalar genellikle ritmik cimnastik temalarına büyük benzerlik gösterirler. Yarışmalar, buz pateninde olduğu gibi zorunlu ve serbest hareketleri kapsar. Yarışmalar esnasında, su pürüzsüz bir durulukta olur ve jüri tüm hareketleri görebilecek bir açıdan gösteriyi seyreder. Su altına yerleştirilen bir sistem sayesinde, yarışmacılar müziği su altındayken de kolayca takip edebilirler.

DALIŞ

Dalış çok zor, çok özveri isteyen bir spor dalıdır. Büyük bir kendini kontrol yeteneği, kusursuz fiziksel hazırlık, çok fazla esneklik ve saatlerce süren antrenmanlar sonucunda elde edilmiş bir teknik dalış için mutlaka gereklidir. 12 veya 13 yaşından itibaren çalışmalara başlamak şarttır. Tavsiyeler ve etkileri: Yüzmenin aynısıdır.

Riskleri: Çeşitli yaralanmalar ve sarsıntılar. Eğer ulaşılan teknik kusursuz ise, bu kazalar minimuma iner.

SUTOPU

Sutopu, suda uygulanan tek kolektif spor dalıdır. Harcanan enerji miktarı çok fazladır. Harika bir fiziksel kondisyon ve dayanıklılığı sağlayan uzun ve zor antrenmanlar gerektirir. Bu spor komple olarak esnekliği, kalp ve akciğer faaliyetlerinin düzenliliğini sağlar. Suya kısa aralıklarla fakat sık sık yapılan vuruşlar sayesinde kasları geliştirir.

Tavsiyeler ve etkileri: Yüzmenin aynısıdır.

Riskleri: Sık sık başka oyuncularla çar-‘pışmalardan dolayı hafif yaralanmalar meydana gelir. Omuz hizasında eklem veya kas problemleri olabilir, gözde bazı yaralanmalar meydana gelebilir. (Tırnak darbeleriyle)

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!