Yüz Nakli Yaptırmada Gelinen Son Nokta

yüz nakliSon birkaç haftadır, Türkiye’de yapılan yüz nakilleriyle ilgili haberler gündemden düşmüyor. Evet, gündem keşke böyle önemli bilimsel gelişmelerle ilgili olsa sürekli demekten kendini alamıyor insan. Fakat ihmal edilen, önemsenmeyen bir kısım ne yazık ki umutları, hayalleri ve hayat ışıklarını söndürüyor.

Akdeniz Üniversitesi doktorlarından Prof. Dr. Ömer Özkan’ın ve dolayısıyla Türkiye’nin başarısı olarak gerçekleştirilen ilk yüz nakli, Türkiye’nin tıptaki gelişmelere öncülük edebileceğini gösterme açısından büyük önem taşımaktadır. İlk yüz nakliyle birlikte yapılan, çift kol ve bacak ameliyatı da bu anlamda ciddi gelişmelerdir.

Tıpkı diğer bilim dallarında olduğu gibi, tıpta da doktorlar arasında yaşanan “çekememezlik” yüzünden, bazı doktorlar Akdeniz Üniversitesi’ndeki bu büyük başarının neden kendileri tarafından elde edilmediği içgüdüsüyle hareket ederek, sırf bir şeyler yapmış olmak için işe giriştiler. Bu durum, daha haberlerde yer almaya başladığı ilk andan başlamak üzere, tam bir fiyasko ve vehametle biteceğinin sinyallerini veriyordu. Nitekim şaşırmadı, öyle oldu.

Uğur Acar’a yapılan başarılı ameliyat, hâlâ takdirle anlatılan bir gelişmenin öncülüğünü yaptı. Fakat Hacettepe Üniversitesi’nde yapılmak istenen yüz, kol ve bacak nakline kimse anlam veremedi. Çünkü yüz nakli yapılacak kişinin, nakli zorunlu bir durum değildi ve nakil yapılmadan önceki hâliyle, ameliyat sonrasındaki hâli arasında fark yok denecek kadar azdı.

uğur acar

Ameliyatı başarıyla geçen Uğur Acar’ın fotoğrafı

Kol ve bacak nakli yapılacak Şevket Çavdar’ın, ameliyattan önce yaptığı konuşma ise, Türkiye’yi yasa boğdu. Evet, tıpta hatalar, aksaklıklar ve ölümler yaşanabilir. Fakat böyle ciddi bir gelişme için “ihmal” kabul edilemez. Nakli yapılacak kol ve bacakların Hacettepe Üniversitesi’ne taşındığı sırada ortada olan manzara, mezbahaneden kolilere konularak taşınan hayvan etlerinin görüntüsünü andırıyordu.


Sırf bir şeyler yapmak adına girişilen bu hasetnakil ameliyatı, sonuçta niyeti gibi kara bir talihle son buldu.

İnsan yaşamı, doktorların egolarını tatmin etmek adına böyle riske atılabilecek kadar basit mi? Acıyorum düştüğümüz hâle ve insanların küçük menfaatleri için büyük değerleri umursamayışlarına…

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!