Yemek Planlama

yemek planlamaAilenize her zaman besleyici, lezzetli ve onların sevdiği yemekleri hazırlamak en büyük arzularınızdan biridir. Ama, bazen bir kısır döngü içine girerek ne pişireceğiniz bilemeyebilirsiniz. Bu sıkıntıyı, günlük rutin yemekleri ara sıra farklı şekillerde hazırlayarak, alışıla gelmişin dışında sunarak veya yeni tarifler deneyerek aşabilirsiniz. Tüm bunları yaparken ödün vermeyeceğiniz önemli nokta ise yemeklerin besin değeri yüksek ve birbirini tamamlayıcı
olanlarını bir arada hazırlamanızda.

• Hangi vitamini hangi yiyecekte bulabilirsiniz?

A vitamini: Süt, yoğurt, balık, tereyağı, margarin, ıspanak, havuç, kuru kayısı, kuru yemişler ve tüm sarı meyvelerde.

B vitamini: Et, balık, peynir, ekmek, yumurta, hububatlarda.

C vitamini: Narenciyeler, yeşil sebzeler, patates, bütün taze meyvelerde.

D vitamini: Balık, margarin, yumurta ve hububatlarda.

E vitamini: Bitkisel yağlar, tereyağı, yumurta, hayvansal yağlar, yeşil sebzeler, kuru yemişlerde.

Demir: Et, (özellikle sakatatlar), ekmek, un, sebzelerde.

Kalsiyum: Süt, peynir, ekmek, un, yeşil sebzeler, somon balığında.

Fosfor: Süt ve süt ürünleri, ekmek ve diğer hububatlar ve etlerde.

Magnezyum: Süt, ekmek ve diğer hububatlar, patates ve diğer sebzelerde.

Sodyum: Tuz, maya, şarküteri ürünlerinde.

Potasyum: Sebzeler, et, süt ve meyvelerde.

Çinko: Et, süt, ekmek, diğer hububatlar, sardalya, kabuklu deniz ürünlerinde.

Ailenizle paylaştığınız nefis tatları, konuklarınızla paylaşırken daha detaylı bir planlama yapmanız gerekecektir. İşte, bunu yaparken size yardımcı olacak bazı püf noktaları:

• Bir davet yapmaya karar verdiğinizde, önce kişi sayısını planlayın.

Bu kişiler, birbirlerini tanımasalar bile benzer tarzlarda, aynı ortamda bulunabilecek kişiler olmalarına dikkat edin.

•Eğer büyük, resmi bir davet veriyorsanız (8-10 kişiden fazla) son anda gelemeyeceklerini bildiren misafirlerinizin boşluklarını doldurmak için, son anda davet edebileceğiniz samimiyette olduğunuz arkadaşlarınızın listesini hazır bulundurun.

•Eğer eviniz küçükse ve çok sayıda insana davet vermek zorundaysanız, bu davetleri birbiri ardına planlayın. Böylece bir gece önceki yemeklerden ve süslerden faydalanabilirsiniz. Bu, size hem zamandan hem de harcamalarınızdan tasarruf yapma olanağı sağlar. •Yakın dostlarınıza davet hazırlarken açık büfe düzeni tercih ederseniz, onlarla daha fazla vakit harcayabilir ve daha sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.

• Büfe tarzı davetlerinizde kesilmesi gereken yiyecekler yerine, kaşıkla servis yapılabilecek yiyecekleri tercih edin.

• Resmi davetlerde her zaman oturmalı masa düzenini korumalısınız.

• Oturma düzeninde verdiğiniz davetlerde, yemekleri konukların sol tarafından servis yapıp; boşalan tabaklan da sağ taraflarından toplamaya özen gösterin.

• Davetlerinizde kurduğunuz sofralara taze çiçek koymayı unutmayın; bu, yemeğin bir bahar havasında geçmesini sağlayacaktır.

• Davetten önce eğer kullanacaksanız, gümüşlerinizi ve masa örtülerinizi mutlaka kontrol edin. Bunların hazırlığını asla son güne bırakmayın.

• Davetlerinizde evinizin çeşitli köşelerinde yakacağınız mumları önceden 1-2 saat buzdolabına koyarsanız, daha yavaş yanacak ve daha az akacaklardır. Davetlerinizi şıklaştıracak olan bu mumlar, aynı zamanda sigara dumanının fazlasını emerek havayı temizleyecektir. •Menüyü mutfağınızdaki gereçlerin kapasitesine göre hazırlayın. Fırınınızın pişirebileceğinden daha fazla fırın yemekleri, buzdolabınızın saklayabileceğinden çok miktarda yemek planlamayın.

• Büyük davetleriniz için menü planlarken, son anda hazırlık gerektiren yemekleri tercih etmeyin. Hazırlıklarını önceden yapıp tencerede ve fırında sıcak tutabileceğiniz yemekler, sizi hem panikten kurtaracak hem de misafirlerinizin yanında daha fazla kalabilmenizi sağlayacaktır.

• Yemek davetlerine hazırlık yaparken ilk defa pişirdiğiniz bir yemeği asla planladığınız menüye koymayın. Bu yemeği daha önceden hiç denemediyseniz son anda pişirirken nelerin aksayabileceğini tahmin edemezsiniz. Seçtiğiniz yemeklerin 1 hafta önce, 1 gün önce veya 1-2 saat önceden hazırlanabilir olmasına önem verin. Hatta bazılarını önceden hazırlanıp dondurulabilecek yemeklerden seçmeniz hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. •Davet verirken misafirlerinizin yeme alışkanlıklarını (vejeteryan, koşer gibi), varsa sağlık problemlerini (allerjiler, şeker diyeti, tuz diyeti gibi) göz önünde bulundurmaya özen gösterin.

• Menünüzü planlamaya önce ana yemekten başlayın; başlangıç ve tatlıyı ana yemeğe uygun olarak seçin. •Planladığınız menünün yiyeceklerinde renk, kıvam ve lezzet açısından bütünlük oluşturması gerekir. Birbirine benzeyen yiyecekleri servis yapmaktan kaçının.
• Yemeklerden bir tanesi eğer çok ağır ve doyurucu ise, diğerlerini daha hafif tutmaya gayret edin.

• Davetiniz için belli başlı hazırlıkları önceden yapın. Örneğin alışveriş, evin temizliği ve evin süslenmesi gibi işler, davetten en az bir gün önce tamamlanmış olmalıdır.

Davetler için alışveriş yaparken alışveriş listesini 2’ye bölün.

1. listeye uzun süre saklanabilir gıdalar ve içecekleri, 2. listeye ise taze gıdaları koyun.

• Büyük miktarlarda alacağınız etler için kasabınızla daha önceden konuşmayı unutmayın.

•Davet menünüzü buzdolabınızın üzerine veya mutfakta görülebilir bir yere asın. Böylece, planladığınız yiyeceklerin hepsini unutmadan hazırlayabilirsiniz,

• 10 kişilik davetlerde çeşitli gıdalar için aşağıda verilen ölçüleri baz alabilirsiniz:

– çorba için 1.75 İt

– kemiksiz dilimli et için 900 gr

– sosla pişecek parça etler için 1 kg

– fırında kızaracak kemikli etler için 1.75 kg

– peynir tabağı için peynir 350 gr

– peynir için krakerler 500 gr

– ayıklanmış file balık için 1.25 kg

– kemikli tavuk ve hindi için 3.5 kg

– pişmemiş pirinç ve makarna için 500 gr

– çiğ sebzeler için 1.5 kg

– taze meyveler için 1.5 kg

– dondurmalar için 1.75 İt

• Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve dostlarınızla beraber olmayı seviyorsanız, herkesin bir şeyler hazırlayıp getireceği davetler planlayabilirsiniz. Böylece siz onlara evinizi açarak mekan yaratırken, davetliler de getirecekleri yiyeceklerle katkıda bulunacak ve kimseye fazla maddi yük getirmeden çok hoş bir davet gerçekleştirmiş olacaksınız.

• Unutmayın ki, çocuk doğum günlerinde önem vereceğiniz nokta yiyeceklerden çok hazırlayacağınız oyunlar ve eğlencelerdir.

• 1 -2 çeşit renkli kurabiye ve güzel bir doğum günü pastası, çocukları tahmininizden fazla memnun edecektir. •Küçük çocuklarınızın doğum günü partilerinde elle yenilebilecek küçük parça yiyecekler hazırlamaya gayret edin. 8 yaşın üzerinde çocuklar için hazırlayacağınız partilerde hamburger, sosisli sandviç, dondurma gibi yiyecekler en tercih edilenlerdir.

• Çok küçük çocukların doğum günü partilerinde gözyaşlarına engel olmak istiyorsanız, hazırladığınız küçük porsiyonlu keklere birer mum koyarsanız hepsini sevindirmiş olursunuz.

>>Pratik Bilgiler / Faydalı İpuçları'na Geri Dön <<

  1. ece
    15 Nis, 2015 - 22.14 | #1

    yemek planlamasında mevsimin etkileri nelerdir?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!