Yandex Nedir, Nasıl Kullanılır? (Yandex Mail, Yandex Çeviri, Yandex Haritalar ve Diğerleri)

Yandex, özellikle son bir yıldır Türkiye pazarına yönelen, aynı Google gibi arama motoru yanında yan servisleri de olan bir hizmet. Yandex’in arayüzü, Google’u andırıyor desem pek yanlış etmem sanırım. Çünkü, Google’ın sağlamış olduğu bazı hizmetler Yandex’te de bulunmakta. Aslında Yandex kendisini Google’un payından bir parça kapmak istiyor, “İşte bakın ben Google’un alternatifiyim!” diyor.

En basitinden arama motoru: Google’dan farkı, arama sayfasında birkaç haber, hava durumu, trafik gibi bazı ögeler bulundurması. Aynı şekilde Google Translate (Google Çeviri) hizmetinin benzer bir şekli de Yandex’te yer almakta: “Yandex Çeviri“. Google Maps (Google Haritalar) hizmeti de, Yandex Haritalar şeklinde karşımıza çıkıyor.

Google’ın en önemli servisi olan e-posta hizmeti Gmail de, “Yandex Mail” olarak karşılık bulmuş. Yandex Mail’e birazcık değinelim. kullaniciadiniz@yandex şeklinde e-posta adresleri alabiliyorsunuz. Şu an fazla hesap alınmamışken bir an önce kendi adınızla hesabınızı kapsanız iyi etmiş olursunuz. Yandex Mail, .doc, .xls, .psd gibi dosya türlerini indirmeden doğrudan e-posta üzerinden incelemenize de olanak sağlıyor. Ayrıca atacağınız e-posta boyutu 2 GB’a kadar çıkabiliyor! Ve en önemli avantaj olarak, Yandex Mail’in kotası, yani hacmi sınırsız! Hiçbir e-postayı silmenize gerek yok. Gmail’e en baskın tarafı bu olarak ortaya çıkıyor!

Video yüklemenizi ve izlemenizi sağlayan Yandex Videolar hizmeti de mevcut. Yandex tüm bu uygulamaları geliştirirken işin mobil tarafını da unutmamış.  Aşağıdaki hizmetlerin tümü mobilden de ulaşılabilir ve uygulama marketlerinde mevcut.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!