Yağış Şekilleri

Yağış, bulutlarda meydana gelen süratli bir soğumanın eseridir. Havadaki su buharı miktarına, havanın sıcaklığına, hava kütlesinin yükselerek soğuma durumuna ve özellikle çevresel lapse rate (laps rat) özelliğine bağlı olarak çeşitli şekillerde yağış düşer . Şekilde görüldüğü gibi, havanın yükselmesi sırasında farklı soğuma durumlarına göre farklı biçimde yağış oluşur.

1. Yağmur: Bulutlardaki sayısız su damlacıklarının birleşerek büyümesiyle oluşur. Buluttta askıda bulunan su damlacıkları birleşerek en fazla 7 mm’ye kadar ulaşır, yeryüzüne düşen yağmur damlalarının boyutu 0.02 mm’den küçük olduğunda çisenti şeklinde yağmur yağar.

2. Sulu sepken ise üstteki sıcak hava dahilinde oluşan yağmur damlalarının , yeryüzüne düşerken altta bulunan soğuk bir hava tabakasından geçmesi ile oluşur , 9 böylece kar ile yağmur karışık hâlde düşer.

3. Kar: Buz kristallerinden ibarettir. Doğrudan havadaki su buharından oluşur. Kar yağışının meydana gelebilmesi için hava sıcaklığının donma noktasının altında olması gerekir. Bu şartlar altında su çeşitli şekillerde kar tanelerine dönüşür.

4. Dolu, genellikle sadece kümülonümbüs tipindeki bulutlar içinde hava kütlesinin cirdenbire yükselmesi ile oluşur. Böylece yukarıya doğru itilen yağmur damlaları ufak topaklar şeklinde buz kristallerine dönüşür ve sonra tekrar bulut içerisine düşer; hava kütlesinin yukarıya doğru yükselmesi ile askı hâlinde kalarak diğer oamlalarla, buz parçacıklarıyla birleşerek soğan zarları gibi büyür.

5. Çiy: Nemli bir hava kütlesinin sabaha karşı zemin üzerinde soğumasıyla oluşur. Zemin ve metal yüzeyleri ıslanır, yapraklarda damlalar oluşur.

  1. pnar
    13 Tem, 2014 - 19.34 | #1

    yani pis deyil

  2. 13 Tem, 2014 - 19.33 | #2

    normaldi

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!