WordPress Siteyi Mobil Uyumlu Yapmak

wordpress mobil uyumlu site

WordPress tabanlı siteleri mobil uyumlu yapmak, mobil temalar veya eklentiler kurma yoluyla mümkün. Zaten wordpress’in dünyada bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de, altyapısının teknolojik gelişmelere çok kolaylıkla ayak uydurabilmesi bence. WordPress için geliştirilen basit eklentiler, mobil tema ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabiliyor. Google’nin son dönemlerde oldukça önemsediği bu iyileştirme, sitenizi daha işlevsel hâle getirmek için atacağınız en güzel adımlardan biri…

Mobil tema kullanmak neden bu kadar önemli diye düşünürseniz, şöyle cevaplayabiliriz: Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması sonucunda, sitelerin ziyaretçilerinin neredeyse yarısının telefon veya tabletler aracılığıyla gerçekleştiğini görebiliriz. Sitenizin ziyaretçi analizlerini kontrol ederseniz, mobil yoluyla sayfaları görüntüleyenlerin sayısının %50’ye yakın olduğunu görürsünüz. Bu oran gayet normal; çünkü okulda, işte, yolda, otobüste… her yerde sitelerinize erişmeye çalışan insanlar olacaktır. Hâl böyle olunca, siteye giren insanların yaklaşık yarısının, masaüstü cihazlar için tasarladığınız temayı küçük ekranlı mobil cihazlarda görüntülemesi gibi bir sorunla karşı karşıyakalırsınız.

Mobil görünümler, hem cihazlara daha çabuk yüklenir hem de kullanım yönünden daha işlevseldir. Yazılar rahat okunur, reklam yerleşimleri daha düzgün yapılabilir. Üstelik google, akıllı telefonlardan yapılan aramalarda mobil uyumlu sitelere öncelik verdiği için hitiniz artar. Tüm bunlar, bir mobil temaya en kısa zamanda geçmeniz için geçerli sebeplerden birkaçıdır. Peki wordpress tabanlı bir siteyi mobil uyumlu hâle getirmenin yolları nelerdir?

Siteye girenlerin hangi cihazdan girdiklerini belirleyip, ona göre uygun temaya yönlendirecek bir sistemi eklenti kurmadan yapmak bayağı zahmet ister. Bunun için geliştirilmiş hazır ve ücretsiz eklentilerden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. WordPress için geliştirilmiş ücretsiz mobil tema uygulamalarından birkaçını aşağıda sıralıyorum:

1) Jetpack by WordPress: Bu eklenti aslında sitenizi önbellek / gzip gibi özelliklerle hızlandırmayı amaçlayan bir eklenti paketidir. Milyonlarca kişi tarafından indirilip yüklenmiştir ve kullanılmaktadır. Aynı zamanda sitenizin mobil uyumunu da bu eklenti ile sağlamanız mümkündür.

2) WP Mobile Detector Mobile Plugin: Bu eklenti de sitenizin mobil uyumunu sağlamak için geliştirilmiştir.

3) WordPress Mobile Pack: İçeriği geliştirilmiş, farklı özellikleri bir arada bulabileceğiniz daha kapsamlı bir mobil paket eklentisi. Kalıcı uzantılı mobil siteler geliştirebilir; yazı, yorum ve reklam seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

4) Mobile Smart: Basit ve kullanışlı bir arayüzle, sitenizi mobil uyumlu hâle getirebilirsiniz. İçerisinde üç ayrı tema içermekte; fakat temalar üzerinde değişikliğe pek izin vermemektedir.

5) WP Mobile Edition: Tema düzenlemesine daha çok imkân veren, logo ve yazı seçenekleri geliştirilmiş, standart bir mobil site uygumlaması. En çok tercih edilen eklentilerden biri.

Tüm bu eklentileri kullanmak için, wordpress’in  son sürüme güncellenmiş olması gerekmektedir. Eklentileri wordpress’in eklenti dizininden arama yaparak  bulmanız mümkündür. Çoğu eklenti, yakın zamanda geliştirildiği için, eski sürümlere pek uyumlu olmamakta, doğru çalışmamaktadır.

Keyifli mobil uyumlu wordpress’ler. (:

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!