Wireless – Kablosuz Ağ Şifresini Değiştirme

kablosuz ağ şifresini değiştirmeEvinizde kullandığınız wireless kablosuz internet hattınızın şifresini değiştirmeniz, onu bulmaya / kırmaya çalışan insanlara önlem olması açısından önemlidir. Kablosuz modem kullananlar, modemin üzerinde yüklü olan fabrika ayarlarıyla gelen şifreyi değiştirmedikleri takdirde, başkaları kablosuz ağınızın şifresini bulabilir ve sizin hattınız üzerinden internete bağlanabilir. Eğer sınırlı bir aboneliğiniz varsa, kotayı aşıp ek ücret ödeme ihtimali ortaya çıkabilir. Veya sınırsız hat kullananların interneti yavaşlayabilir, adil kullanım kotası aşılacağından yavaş bir internet kullanmaya mecbur kalabilirler.

Kablosuz ağın şifresini modem içerisinden değiştirebilirsiniz. Bunun için bilgisayarın denetim masasındaki ağ bağlantıları ayarlarıyla uğraşmaya çalışmanıza hiç gerek yok. Çünkü bu ayarların hiçbiri, kablosuz ağınızın şifresiniz değiştirmeyi sağlamaz. Onlar sadece proksi / dns ayarlarıyla ilgili yapacağınız değişiklikler içindir. Bunun dışındaki modem ayarlarını, internet explorer gibi bir tarayıcı üzerinden gireceğimiz modemin içerisinden yapmamız gerekiyor.

Şimdi sırayla yapacağımız işlem basamaklarını göstermeye çalışalım:

1) Öncelikle internet explorer, mozilla firefox, google chrome gibi herhangi bir internet tarayıcısını açın. Bazı modemlerin içerisindeki sistemler, yalnızca internet explorer ile çalıştığı için garantiye almak adına ie kullanmanız iyi olur.

2) İnternet explorer’in adres çubuğuna modeminizin kullanım kılavuzunda yazan statik ip numarasını yazmanız gerekiyor. Bu her modemde farklılık gösteren bir adrestir. Örneğin “aztech” modemlerin giriş adresi; “http://192.168.1.1/” olarak belirlenmiştir. Bu adrese girdiğinizde direk bağlı olduğunuz modemin giriş sayfası açılmaktadır. Modeminizin kullanım kılavuzunda bu adres yoksa, internetten modemin adına göre bu numarayı bulmanız mümkündür.

3) Bu adrese girince karşınıza aşağıdaki gibi bir giriş sayfası çıkmaktadır. Bu ekrandan modemin içindeki ayarlara erişebilirsiniz. Erişmek için kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekiyor. Bu kullanıcı adı ve şifre, eğer değiştirmediyseniz kullanım kılavuzunda yazar.

Örneğin TTNET’in vermiş olduğu modemlerde kulanıcı adı ve parola kısmını boş bırakıp girişe tıklayınca giriş yapmaktadır. Aztech marka modemlerde kullanıcı adına “admin“, şifre kısmına “admin” yazdığınızda giriş yapabilirsiniz. Bunun gibi her modemin kendi ayarları ve şifreleri bulunmaktadır ve bunlar kullanım kılavuzlarında yazmaktadır.

Bütün adsl modem şifrelerini ve modemlerin içerisindeki ayarları değiştirmek için kullanmanız gereken modem ip adreslerini görmek için “adsl modem şifreleri” sayfamıza bakabilirsiniz.

kablosuz ağ şifresi değiştirme

4) Şifreyi girdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Her modemin içerisindeki görüntü birbirinden farklı olmakla birlikte, aşağı yukarı hepsinde ayarlama başlıkları aynıdır. Ekranın solunda gördüğünüz menüden “Wireless > Security” bölümüne gidin.

wireless ip adresleri

5) Sonra aşağıdaki görselde kırmızı ile işaretlediğimiz bölüme kablosuz ağınızda kullanmak istediğiniz şifreyi yazıp, sol menüdeki “Save Settings” başlığına dokunun. Tüm ayarlar kaydedildikten sonra modeminizi kapatıp, tekrar açın. Daha sonra yeni şifre ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

kablosuz ağ şifresi bulma

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!