Windows 7 – Starter’in Eksiklikleri

windows 7 starterWindows Vista’yı çıkardığından beri, yaptığı yeniliklere gıcık oluyorum. XP, muhteşem ötesi bir işletim sistemi olarak oturmuştu. Ve benim gibi bir bilgisayar müptelası, biyonik bir yaratık için bile tüm ihtiyaçları giderebilecek düzeyde oturaklı bir işletim sistemiydi. Gel gelelim Windows 7’nin hazırlık aşaması niteliğindeki Vista ortaya çıktıktan ve Windows’la birlikte yazılım üreticilerinin sanki bizi zorla Vista‘ya geçmeye zorluyorlarmış gibi yapmaları yüzünden XP’ye olan bağlılığım kat be kat arttı.

Windows 7’nin starter sürümünü, kendiliğinden yüklü bir bilgisayarda bir süre kullanmak zorunda kaldım. Ve aşağıda sıralayacağım bazı sıkıntıların, bu işletim sistemini çekilmez kıldığını gördüm.

Bunlardan birincisi, arka plan resmini değiştirmek mümkün değil kardeşim. Bu nasıl bir saçmalık ya? Telefonların bile arka planına hareketli nesneler koyulabiliyorken, koskoca 2 gb‘lık ramle çalışan bir bilgisayarın arka planını değiştirememek, onun bilgisayarlık özelliğini elinden alıyor gibi bence. Gerçi bunun için bir yama var; ama yine de insan kendiliğinden bu özellik olsun, yamaya falan bulaşmayalım istiyor.

İkincisi, görsellik sıfır. Bu sürüm, sanki Windows 7‘nin kör olmuş veya iskeleti kalmış hâli gibi. Sayfalar arası geçişler, efektler, saydamlıklar… Hiçbiri görünmüyor ve çok itici bir görüntü sunuyor. Tıpkı Windows 98’in pencereleri gibi kullanıyorsunuz bilgisayarı.

Ağ ayarları starter’da çok dandik. İki bilgisayar arasında geçici kablosuz ağ kurmak bile mümkün değil. Bir ağ kur dediğinizde “Bu işlem 90 saniye kadar sürebilir.” diyip, dakikalarca beklediğiniz hâlde ekrana bir şey gelmiyor. Ayrıca blutooth ayar sistemi, pek oturmamış gibi. İki de bir başa sarıyor.

Evet, eğer Windows bu işletim sistemini cep telefonları için ürettiyse ona hiçbir şey demiyorum. Fakat bir bilgisayar için Windows 7 Starter çok eksik. Iphone’un işletim sistemi bile bundan daha güçlü diyebilirim… 🙂

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!