Uluslararası Havayolları ve Havalimanları

havayolları havalimanlarıDünyada gerek kıtalar arasında gerekse ülkeler arasında yolcu taşımacılığında ana hava yolları ve terminal merkezi olan hava limanları vardır. Örneğin Avrupa’dan Güney Afrika’da Cape Town’a, Brezilya’da Rio de Janerio’ya gidiş geliş Avrupa’da Londra, Madrid, Frankfurt, Paris hava Umarları aracılığıyla olmaktadır.

Dünyada hava yollarının en yoğun olduğu Avrupa’da hava yolları, kıtanın merkezi ve batı kesiminde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Avrupaki hava limanları, Amerika, Uzak Doğu ve Orta Doğu’ya giden uçakların da terminali durumundadır. Bu kıtadaki ülkeler küçük olduğundan ülke içi ulaşımdan ziyade ülkeler arası ulaşımda hava yolu tercih edildiğinden yolcu taşıma payı da fazladır.

Anglo-Amerika

Amerika Birleşik Devletleri: Dünyada hava ulaşımının en yaygın ve en gelişmiş olduğu bir ülkedir. Nitekim ülkede 11 binden fazla hava alanı ve birkaç bini aşan uçaktan oluşan filo yılda 1 milyardan fazla yolcu taşımaktadır. Dünya hava ulaşımındaki trafiğin üçte biri kadarı ABD sınırları içinde geçmektedir. Ülkede 15 büyük kent hemen hemen bütün trafiğin cereyan ettiği hava yolu üzerinde bulunmaktadır (Tablo 6.3). Bu kentlerde birden fazla hava alanı vardır. Örneğin New York şehrine üç hava limanı hizmet vermektedir. Özellikle ABD’deki büyük hava limanlarında bazı günler saatte 80’i aşkın uçak iniş-kalkış ve günde ortalama 20 bin yolcu giriş-çıkış yapmaktadır; bazen de 100 bini aşar. Haftalık ortalama 2000’in üzerinde olan uçak iniş-kalkışı yazın daha da artar. ABD, ulus lararası alanda en fazla yolcu taşımacılığının olduğu ülkedir. Örneğin ABD’de 2009’da Atlanta 88, Chiago, 64, Los Angeles 56.5, Dallas 56, Denver 50.1, New York 45, Las Vegas 40.5, Houston 40 milyon yolcu iniş-binişinin olduğu hava limanlarıdır.

Kanada

Bu ülkede; hava ulaşımının gelişmesinde, ülkenin çok büyük, yerleşme sahalarının aralıklı ve doğal kaynakların çok uzak mesafelerde olmasının önemli rolü olmuştur. Bu nedenle ülke içinde hava yolu trafiği uluslararası trafiğe nazaran çok fazladır.

Atlantik Aşırı (Trans-Atlantik) Yollar

ABD ve Rusya dışında en yoğun hava ulaşımı Atlantik ve Avrupa arasındadır. Gerçekten, ekonomik bakımdan gelişmiş olan Anglo-Amerika ve Avrupa arasında yeralan Kuzey Atlantik, deniz yollarında olduğu gibi, hava trafiğinde de yoğundur. Günümüzde hava yolu ile Kuzey Atlantik’de günde birkaç yüz bin kişi uçmaktadır.

Avrupa Hava Yolları

Gerek kıta içi gerekse kıtalararası yolcu taşımacılığı yönünden ABD’den sonra 2. sıradadır. Londra, Frankfurt, Paris, Amsterdam önemli uluslararası hava limanlarına sahiptir.

Rusya Federasyonu

Bu ülkenin çok büyük olması hava yolu ulaşımının gelişmesi ve artmasına neden olmuştur. Örneğin Moskova ile doğuda Pasifik Okyanusu kıyısında Vladivostok arasında Trans-Sibirya demir yolu ile 7 günde gidilirken, bu müddet uçakla 11.5 saate inmiştir. Rusya Federasyonu’da 100’ün

üstünde önemli şehrin Moskova ile doğrudan uçak bağlantısı vardır. Ayrıca, Aeroflot, Rusya ile çok sayıda yabancı ülke arasında düzenli sefer yapılır.

Asya Hava Yollan

Bu kıtada hava yollarının en gelişmiş olduğu ülke Japonya, Güney Kore, Singapur ile Çin’e özel statü altında bağlanan Hong Kong’dur. Asya hava ulaşımında taşınan yolcuların önemli bir bölümü Japonya’da ya da Japonya ile dış hatlar arasında taşınmaktadır. Tokyo’daki iki hava limanı dünyada önde gelen hava limanları arasındadır. Ayrıca Japonya ve Güney Kore dünya hava yollarında önemli bir kavşak durumundadır.

Hindistan’ın da hava yolları ulaşımı açısından önemli bir yeri vardır. Bu ülkeden dünyanın her tarafına bağlantı sağlanır. Ülkede de hava yolu ulaşımı yaygındır

Yakın yıllara kadar servis ve uçak kalitesi yönünden uluslarası standardın gerisinde olan Çin’de önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Türkiye’de de Türk Hava Yolları (THY) önderliğinde hava ulaşımı son yıllarda gelişme sürecine girmiş, uluslararası hava taşımacılığında önemli bir konuma gelmiştir. İstanbul Hava Limanı, Orta Doğu’nun en büyük hava limanlan arasındadır. Diğer hava limanlarımız ise İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Antalya, Dalaman, Adana, Muğla-Milas’tır. THY, dünyanın sayılı hava yolları arasında yerini almış ve kaliteli hizmet verme yönünden 2. sıraya kadar yükselmiştir. Yurt içi ulaşımı yönünden Ankara, İstanbul, İzmir’den tarifeli olarak gerek THY gerekse özel uçak şirketlerince 40’ı aşkın kente sefer yapılmaktadır.

Afrika Hava Yollan

Afrika’da hava yolları gelişme safhasındadır. Kıtada uzun süre Güney Afrika Birliği hava yolları kıta ülkeleri arasında ulaşımı sağlıyordu. Ancak son yıllarda Cezayir, Sudan, Etiyopya, Nijerya, Birleşik Arap, Orta Afrika gibi hava yolu şirketleri kurularak önemli hava yollarıyla işbirliğine girdi.

Güney Amerika Hava Yolları

Bu kıtada yerleşme yerleri arasındaki mesafenin uzun, And dağları gibi yüksek dağ sırasının varlığı ve Amazon Havzası’nın ormanlarla kaplı ve doğal kaynakların dağınık olması ister istemez hava yolu ulaşımının ilerlemesini sağlamıştır. Bu kıtada Brezilya ve Arjantin hava yolları önde gelmektedir.

Pasifikaşırı Hava Yolları

Pasifik Okyanusunun Asya ve Amerika’daki kıyılarında önemli merkezler arasındaki bağlantı hava yolları ile yapılır. Kuzey Amerika’nın batısını Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya bağlayan Pasifik hava yolları Hawaii’de kesişir.

Hawaii’de kesişen yollar iki gruba ayrılır: Birinci grup Tokyo, Singapur, Seul, Hong Kong arasındaki önemli merkezlere uzanır, ikinci yol ise Kuzeybatı Amerika ile Asya arasındadır (San Franscisco-Manila). Bu 11 000 km’yi bulan yol üzerinde uçakların çoğu Hawaii üzerinden ve Guam’a uğrayarak Manila’ya ulaşır. Sydney’ den Avustralya’da dünyanın önemli merkezlerine uçak seferleri vardır.

Günümüzde hava yolları, uluslararası entegrasyon içerisindedir; dünyadaki önemli hava yolu şirketleri işbirliği yapmaktadır. Örneğin Türk Hava Yolları, Avrupa’nın önemli hava yolları (Swissair, Luftansa vb.) ile işbirliği içinde olup dünyanın dört bir tarafında taşımacılık ve hava alanı hizmetleri yönünden birbirlerine yardımcı olmaktadır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!