Türkiye’de Depremler

türkiyede depremlerÜlkemiz, Alp-Himalaya deprem kuşağı içerisine girmektedir. Bu nedenle gerek tarihî çağlarda gerekse günümüzde can ve mal kaybına neden olan depremler oluşmuştur.

Türkiye’de depremler, Ege Denizi’nin kuzeyinde Saros Körfezi’nden başlayarak Marmara Denizi’nin kuzey kesimindeki derin çukurların tabanının izleyerek Yalova, İzmit, Adapazarı, Düzce, Bolu, Çerkeş, İlgaz, Osmancık, Erbaa-Niksar ve Erzincan üzerinden Vartoya’ kadar ulaşan Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Kızıldeniz, Akabe Körfezi, Lût Gölü’nü takiben Anrtakya-K.Maraş, Pazarcık, Gölbaşı, Çelikhan, Hazar Gölü, Bingöl’den Varto’ya ulaşan Doğu Anadolu Fay Hattı’nda yoğunlaşır.

Ayrıca Ege Bölgesi’nde Edremit, Bakırçay, Gediz, Büyük Menderes ve Küçük Menderes oluklarının kenarlarındaki faylar ile Göller Yöresi’ndeki fay hatlar, aktif deprem sahalarıdır. Akdeniz Bölgesi’nde Ceyhan ve Doğu Anadolu’da Erzurum-Iğdır arası ile Van Gölü ve kuzeyindeki faylar üzerinde de depremler olmaktadır.

1903-2011 yılları arasındaki depremlerde 82.760 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Son yıllarda da depremler oluşmaktadır.

En şiddetli depremleri, 17 Ağustos 1999‘da Yalova-Gölcük-Izmit-Adapazarı-Hendek-Düzce-Bolu hattında oluşan Marmara Depremi ile 12 Kasım 1999’da meydana gelen Bolu-Düzce Depremi’dir. Bu depremler, fay kuşaklarındaki faaliyetin devam ettiğini gösterir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!