Tropikal Meyveler

Mevsimin olmadığı tropikal bölgelerde yıl boyunca sıcaklık 20°C civarındadır. Bu nedenle sıcaklık isteği yüksek çeşitli cins ve türde meyve yetiştirilir. Nemli tropikal bölgelerin meyvelerini muz, turunçgiller, mango, kakao ve hindisan cevizi oluşturur. Tropikal çöl vahalarında ise turunçgiller, kayısı ve üzüm yetiştirilir. Bu meyvelerin başında, kabuğu soyulduktan sonra etli kısmı yenilen ve içindeki sütü içilen, yağı kozmetik, salata ve bitkisel yağ yapımında kullanılan Hindistan cevizi gelir.

Kayda değer hindistan cevizi ve dolaysıyla kopra üretim sahaları ise Endonezya ve Filipinler’dir (Foto 83). Bir tropikal meyve ağacı olan yağ palmiyesi, yani yağ yapımında kullanılan palmiye, orta enlemlerdeki pazarlarda Hindistan cevizi yağı ile rekabet etmektedir. Palmiye yağı, ağacın hem dış kısmındaki taze kabuğundan hem de çekirdeğinden sağlanır. Başlıca üretim sahası Gine Körfezi kıyıları ve yakın çevresi ile Endonezya’dır.

Muz ise orta enlemlerdeki ülkelerde özellikle Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde pazarlanır. Daha önce Güney Asya’nın doğal bir meyvesi olan muz, son yıllarda tropikal bölgelerin nemli sahalarında kültüre alınmıştır. Ticarî amaçla kurulan muz plantasyonları, ulaşımın kolay olduğu sahalarda yer almaktadır.

Dünya üretiminin yarısından fazlasını karşılayan muz plantasyonları Yeni Dünya’nın nemli ve sıcak olan alçak kesimlerindedir; buralar, özellikle Karayipler sahili, Muz cumhuriyetleri de denilen Orta Amerika, Orta Afrika ve Batı Antiiler ile Güney Amerika’daki Ekvador ve Kolombiya’dır.

Ayrıca Güneydoğu Asya ülkelerinde de (Tayland, Endonezya, Malezya, Sri Lanka, Hindistan, Filiplnler vb.) muz üretimi yapılır. Türkiye’de muz, Alanya-Gazipaşa arasındaki sahil kuşağında üretilir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!