Teyemmüm ve Mesh

teyemmüm nasıl alınırEûzü besleme çekilir ve teyemmüm>e niyet edilir. Önce eller toprağa konur ve iler geri sürtülür. Sonra birbirine vurulur, tozlar silkilir ve yüzün tamamı meshedilir. Eller önceki gibi tekrar toprağa sürülür ve sol elin içi ile sağ kolun üstü ve altı dirseklerle birlikte meshedilir. Böylece, farz ve sünnetlere riayet edilerek teyemmüm abdesti alınmış olur.

Mesh: topuklarına kadar örtecek, içine su geçmeyecek ayakkabıdır.

Potin, çizme kalçın, vesaire gibi ayakkabıya mesh olunur. Islak elinin üç parmağı ile mestin burnuna basmak “farz” ve ıslak parmaklarını açıp ellerin ayasını dokundurmaksızın mestlerin boğazına kadar bir kere çekmek sünnettir.

Ayaklarını yıkamak faizinin mest üzerine meshetmekle sâkıt olacağı bir hadisi şerifle sabittir.

Meshin müddeti:

Meshin müddeti: Bir yerde mukim olan (yani sefer halinde olmayan) kimse abdest alıp ayaklarını yıkadıktan sonra mestlerini giyinip -ilk abdesti bozduğu zamandan itibaren yirmi dört saat zarfında- her abdest aldıkça mestleri üzerine mesheder. Müddet tamam olduğunda abdestli ise mesti çıkarıp ayaklarını yıkar. Yolcu(misafir) olan kimsenin ıııesh müddeti üç gün üç gecedir. Özürlü olan kimsenin çamaşırlarına, elbise ve seccadesine bir dirhem mikdarmdan fazla kan, irin, sidik vesaire gibi bir şey bulaşsa yıkamak gerekir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!