Tenis

tenis sporuEskiden yalnızca toplumun belirli bir kesiminin oynadığı ya da ilgi duyduğu son senelerde haberleşme araçlarımn-özellikle televizyonun katkılarıyla çok popüler hale dönüştü. Birçok faydası olan oyun kurallarına uyularak kolayca oynanabilir.

Gereken özellikler: Teniste tekniğin çok büyük bir önemi vardır. Esneklik, canlılık ve iyi bir fizik kondisyonu gerektiren bu sporu zevkle yapabilmek için ciddi ve uzun bir öğrenme devresine ihtiyaç vardır.

Yararları: Tenis esneklik ve uyum kazandırır. Kalp-damar sistemini oyun sırasında yapılan çok düzensiz hareketler nedeniyle olumlu yaş da olumsuz yönde etkilemesi pek söz konusu değildir. Bazı vuruşlar esnasında solunumu bloke etmek gerekir. Güç, genellikle dirence karşı harcanır. Dolayısıyla tüm topların arkasından koşmak yerine hız eksikliğini iyi bir teknikle gidermek olasıdır. Çift oynamak belli bir ölçüde dinlenme imkanı sağlar.

Önlemler ve tavsiyeler: Kullanılan malzeme özenle seçilmelidir. Ne fazla ağır ne de fazla hafif olmayan iyi bir raket. Raketin sapı yeterli uzunlukta ve raket ağının gerginliği dengelenmiş olursa boynun dış yüzünde meydana gelen bir sürü sızıdan kurtulmak mümkündür) edinilmelidir.

Zararları: Omuriliğinden problemi kişiler için tenis zararlıdır. Bu kimselerin tamamlayıcı bir hafif kas çalışması ve esneme egzersizleri yapmaları gerekir.

Riskleri: Dikkat! Tenis itiraf edilmese bile mutlaka küçük bir rekabete sebep olur (en azından rakip oyuncuya karşı) ve kişi farkına varmadan kendini aşacak biçimde zorlayabilir. Başka bir deyişle tehlikeli durumlara kulak asmaz ve bu da istenmeyen kazalara neden olur. Bu nedenle tenis en fazla ölümle sonuçlanan sporlardan biridir.

Kendinizi bitkin düşürmeyin. Kalbiniz çok hızlı atmaya başladığından veya nefes nefese kaldığınızda oyunu bırakın. Yemekten hemen sonra ya da güneş altında oynamayın. En azından güneşten korunun ve terleme sonucu ortaya çıkan suyu karşılayacak birşeyler için.

Masa Tenisi

İngiltere’de oynanan bu salon oyunu 1921 yılında uluslararası boyutlarda benimsendi. Önce Orta Avrupa, sonra Asya’da yayılan masatenisi (pingpong) bir raket sporudur. Müsabaka amacıyla olduğu kadar boş zamanları değerlendirmek içinde oynanır.

Uyum, esneklik, teknik ve hareketlilik gerektirir. Müsabakalarda harcanan enerji miktarı ve kalp üzerindeki zorlama en az, çok daha büyük alanlarda oynanan diğer raket oyunları kadardır.

  1. asde tan
    11 Mar, 2015 - 16.02 | #1

    Tenis oyunun hakkında tüm bilgiler ve tenis raketinin satıldığı yeni bir site adresi hemen gelip deneyebilirsiniz.

  2. 23 Ara, 2013 - 20.02 | #2

    çok sağol işime yaradı

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!