Tekstil ve Konfeksiyon Sanayii

tekstil konfeksiyon sanayiBu sanayi kolu, dünyada gelişmeye başlayan ilk sanayi kolu olarak dikkate alınabilir. Sanayi devrimiyle birlikte başta Birleşik Krallık’ta olmak üzere dokuma tezgahlarının yapılmasıyla konfeksiyon ürünleri üretilmeye başlanmıştır. Daha

sonra Batı Avrupa ve ABD’de önemli gelişme göstermiştir. Ötedenberi el dokumacılığının geliştiği Çin ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede pamuklu dokuma ürünleri önemli artışlar olmuştur. Başlangıçta ingilizlerin sömürgesi olan Hindistan’ın pamuk ve yünleri ile Avustralya’nın yünleri, Ingiltere’de işlenerek ihraç edilmiş; Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra dokuma ve giyim sanayi tabir uygun ise Hindistan’a kaymıştır.

Tekstil ve konfeksiyon sanayi kolunun geliştiği ülkelerin başında ABD (Dünya üretiminin % 26’sı), İtalya {% 10.8), Japonya (% 6.3), Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Hong Kong, ispanya, Güney Kore, Kanada, Sırbistan, Meksika, Brezilya ve Belçika’dır. Konfeksiyon ürünleri ihracatında ise önde gelen ülkeler; Hong Kong, Çin, İtalya, Almanya, Güney Kore, ABD, Fransa, Türkiye, Tayland, Portekiz, Tayvan, Hindistan, Birleşik Krallık ve Hollanda’dır.

Çin ve Hong Kong ürünleri, ucuz olması nedeniyle dünya piyasalarında alıcı bulmaktadır. İtalya ve Fransa, her yıl ve mevsim moda merkezlerinde yaptıkları stillerle özellikle gelişmiş ülkelerde satınalma gücü yüksek insanların gardolabındaki giysilerini yenilemekte ve böylece konfeksiyon ürünlerinde tüketimi teşvik etmektedir.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

  1. Koç
    29 Mar, 2017 - 20.21 | #1

    Yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz. Tebrik edip başarılarınızın devamını dilerim. Tekstil üzerine ilgi duyanları sitemize bekleriz.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!