Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Tablet almaya karar verdiniz. Ama baktınız ki seçenek çok. Hepsi birbirinden güzel gibi de gözüküyor. Peki ne yapacaksınız? Daha fazla meraklanmayın ve hemen yazımı okumaya başlayın. 😛

İlk olarak dikkat edeceğimiz şey işletim sistemi. Bilindiği üzere piyasada üç işletim sistemi var. iOS (iPad), Android ve Playbook OS (Blackberry). Hangisini tercih edeceğiniz kararlaştırmalısınız. En çok ürün seçeneği olan Android’dir, bir sürü ekran boyutunda ve bir sürü farklı özelliklerde yüzlerce Android tablet vardır. iPad ise, şu anda üç farklı modelde çıkıyor: iPad, iPad 2 ve yeni nesil iPad yani iPad 3. Playbook OS’u kullanan ise bir tane, o da işletim sistemine adını veren Blackberry Playbook.

Sonra bakacağımız şey ekran boyutu olmalıdır. Tabletlerin ekran boyutları ya 7 ya 10.1’dir, ayrıca 8.9 inç de bulunmaktadır fakat fazla değildir. Hangi ekran büyüklüğünün size yeteceğini öğrenmek için yapacağınız şey yakınınızdaki bir teknoloji marketine gidip doğrudan test etmektir. 7 inç bazıları için tam ideal boyut olurken bazılarına çok küçük gelmekte; aynı şekilde 10.1 inç bazıları için çok büyük gelirken, bazıları için de uygun boyut olmaktadır.

Son olarak da teknik özelliklere göz gezdirmek oldukça faydalı olacaktır. Teknik özellikler derken biraz açalım. Mesela hafızası ne kadar? Hafıza kartı ile bellek yükseltilebiliyor mu? Kablosuz iletişim türlerine olanak veriyor mu? (Bluetooth, Wi-Fi, kızılötesi, WLAN, 3G, 4G…) Ekran çözünürlüğü iyi mi? Kasa yapısı nasıl? Hafif mi, ağır mı? Kamerası var mı? Bunun gibi soruların ardı arkası gelmez zaten.

Ekran konusunda da değindiğim gibi almadan evvel her şeyini kurcalayın, bir teknoloji marketine giderek. Bu almanız konusunda size oldukça önemli fikir verecektir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!