Süt Hayvancılığı

süt hayvancılığıBu hayvancılık Kuzey Avrupa ve ABD’nin kuzeydoğu kesiminde yaygındır. Küçük ölçüde süt hayvancılığına Güneydoğu Kanada ve Avustralya ve Yeni Zelanda’da rastlanılır. Bilindiği gibi, süt ineklerinin çoğu, verimi yüksek otlakların yer aldığı serin ve hatta soğuk bölgelerde beslenmektedir.

Batı Avrupa’da iklim şartlarının serin ve nemli olması, çayır vejetasyonunun optimum büyümesi, hayvanların beslenmesi için de uygun şartlar oluşturur. Bu nedenle Batı Avrupa süt hayvancılığı açısından son derece ileri durumdadır. Yine bundan dolayı, Güney İsveç’ten Kuzeybatı Fransa’ya kadar uzanan sahil kuşağında ve Britanya adalarında yoğun olarak süt inekçiliği yapılmaktadır.

Bu arada Danimarka ve Hollanda da süt ve süt ürünleri üreten ülkeler arasındadır. ABD de, süt hayvancılığının çok geliştiği bir ülkedir.

Tereyağı üretiminde Birleşik Devletler Topluluğu, Hindistan, Almanya, ABD, Fransa, Pakistan, Yeni Zelanda, Polonya ve Hollanda önde gelen ülkeler arasındadır. Peynir üretiminde ise ABD, Birleşik Devletler Topluluğu ülkeleri, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Mısır, Birleşik Krallık, Polonya, Kanada, Danimarka ve Arjantin önde gelir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!