Sporun Faydaları

sporun faydaları yararlarıSporun faydaları düzenli bir çalışma ile izlenebilir. İki kategoride incelenebilir: Fizik ve psikolojik.

Vücut Sağlık Kaynağı

Fiziksel sağlığın yanı sıra iskeleti koruma gibi büyük bir faydası vardır. Fiziksel hareket, kuvveti ve kasların hacmini artırır. Çalışmayan bir eklem, gücünü kaybeder. Omurga ve karın kaslarını geliştirir ve eklemlerde yumuşaklık sağlar. Kemikleri güçlendirir ve çeşitli rahatsızlıklara karşı korur; hücreleri canlandırarak kemiklerin gelişmesini sağlar.

Damar Sertliğine Karşı Bir Silah

Kalp-damar sisteminde, yeterli derecede spor yapıldığında bir güçlenme görülür. Kan taşınımı ve kanla birlikte oksijen taşımmı ve hücrelere götürülen kan en iyi düzeyine ulaşır. Damar sertliğine karşı her türlü önlem alınmış olur. Kötü beslenme ve hareketsizlik, arterleri daraltır; böylece miyokard infarktüsü ortaya çıkar. Henüz, damar sertliğine karşı etkin bir ilaç geliştirilememiştir. Yalnızca sporun damar sertliğine engel olduğu bilinmektedir. Kanda dolaşan yağların bir kısımları kolestrol kanda iki şekilde bulunur. HDL (koruyucu eleman) ve LDL (zararlı eleman). Spor aktiviteleri HDL kolestrolü fazlalaştırır, trig-literitleri azaltır, böylece kolestrolün zararlarını önler.

Büyük Organizma Fonksiyonlarını Geliştirici Bir Araç

Kasların ritimli olarak çalışması ve kan dolaşımının düzenli olması spor aktiviteleri ile sağlanır. Egzersizler damarlardaki ve kalpteki kanın durgunluğunu gidermektedir ve organlara kan naklini hızlandırmaktadır.

Solunum yolları içinde ciğerdeki kan dolaşımı daha aktif hale gelmekte ve karbondioksit-oksijen değişimini hızlandırmaktadır. Tütün kullanımının zararlarını azaltmaktadır. Sindirim sistemi üzerine çok iyi etkileri olmakta, bağırsak ve mide işlevini hızlandırmaktadır. Hareketsiz insanlarda, bağırsak ve sindirim rahatsızlıkları artmaktadır. Cinsel etkinlikler spor etkinlikleri ile birlikte gelişmektedir. Spor etkinlikleri, cinsel etkinliği düzenlemekte; cinsel etkinlikte sinir sistemi üzerinde iyileştirici etkiler göstermektedir.
Spor uykuyu da düzenlemektedir. Aslında organizmayı yormaktadır ve dinlenmeyi gerektirmektedir. O da uyku ile sağlanmaktadır. Sinirsel yorgunluklar ise, spor aktiviteleri ile iyileştirilmektedir.

Spor birtakım hastalıkları da önlemektedir: Mide ülserini sakinleştirici ve gev-şeti özelliği ile önlemektedir. Genel olarak sporcuların daha kuvvetli olduğunu (rahatsızlıklara karşı) ve bronşit, grip gibi rahatsızlıklara daha az yakalandıklarını biliyoruz.

Spor canlılık sağlar ve refleksleri geliştirir. Böylece düzenli yapılan antremanlar, tüm organizmayı ve faaliyetlerini koruyarak geliştirir.

Ruh Sağlığınızın En İyi Doktoru

Sporun yalnızca vücut sağlığını geliştirdiğini düşünmek yanlış olur. Vücud sağlığının yanı sıra ruh sağlığını da düzenler ve ruh sağlığı üzerinde küçümsenemeyecek etkileri vardır. Tüm egzersizler vücuda özen gösterilmesini sağlar. Kendine güveni sağlar ve narin bir vücudun oluşumunu sağlar. Spor isteği geliştirir ve saldırganlığı önler. Dengeyi sağlayıcı bir etkendir, kapalı karakterli insanların açılmalarını ve gelişmelerini sağlar. Spor ruhsal boşalmayı ve dinlenmeyi sağlar. Doğal şartlarda gerçekleşen sporlar, doğa-insan dengesinin korunmasını sağlar. Grup etkinliklerini ve sosyalleşmeyi artırır. Psikolojik yorgunlukları giderir.

Kasların çalışması ile kan dolaşımı düzenlenir ve beyine giden oksijeni düzenler. Beyin hücrelerine giden düzenli oksijen, psişik aktivitelerin uygulanmasını kolaylaştırır. Düzenli yapılan spor, tütün, alkol gibi bazı zararlı maddelerin kullanımını azaltır ve uyarıcılar gibi zararlı ilaçların alınmasını engeller.

Böylece spor; fiziksel ve psikolojik olarak vücudun çalışmasını düzenler ve denge sağlar. Tüm büyük organizma faaliyetlerini çalıştırarak, hareketsizliğe karşı savaş açılmasını sağlar. (Çağımızın önemli sorunu).

Bilinçli ve düzenli bir şekilde uygulanan spor faaliyetleri gerçek sağlığımızı korumamıza yardımcı olmaktadır. Bazı doktorlar spor etkinliklerini klasik ilaçlar arasına katmakta ve hastalarına önermektedirler.

Kendi Ağırlığını Kontrol Etme

Spor etkinlikleri dengeli bir beslenme ile birlikte yürütülmelidir. Bu ara da zayıflama hızı kişiden kişiye değişir. İdeal kilonun korunması gereken çok hassas bir dengesi vardır. Bu denge antrenmanın fazla ya da az olması ile yorgunluk ve hastalıkla değişebilmektedir. Haftada bir kere çıplak olarak sabahları aynı tartı ile tartılma-lıdır. İnsanın kilosu her gün değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, düzenli olarak haftada bir kere tartılmalıdır. Kilo, kişinin kendi kendini kontrolü ile korunmakta ve ideal ağırlığına kavuşabilmektedir. Kilonun artışı dengeli beslenme ve fizik hareketleri ile engellenebilmektedir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!