Siklon Dalgaları

Cephe veya frontal faaliyetlerin en ilgi çekeni, özellikle kışın orta kuşak ve subtropikal kuşağın iklim şartlarını etkileyen siklon dalgalarıdır. Kuzeydeki soğuk (polar) hava kütlesi ile güneydeki sıcak tropikal hava kütlesi karşılaştığında polar cephe oluşur. Bu cephe boyunca kuzeye doğru ilerleyen sıcak hava, soğuk havanın içerisine sokulur. Adeta bir vida gibi dönerek soğuk ve sıcak cepheler birbirlerini takip eder ve etkiledikleri sahalara yağış bırakır.

Ülkemizin özellikle kıyı bölgeleri ve Güneydoğu Anadolu kış mevsiminde sık sık siklon dalgalarının etkisinde kalır. Bu siklonlar, sadece yağış meydana getirmekle kalmaz, aynı zamanda gün içinde bile sıcaklıkta önemli değişmelere neden olur. Şöyle ki, siklonların dönmesine bağlı olarak sıcak ve soğuk cephelerin birbirlerini izlemesiyle sıcaklıkta önemli değişmeler meydana gelir.

Sıcak cephenin etkisinde kalarak ısınan saha; bazen birkaç saat, bazen de bir iki gün içinde soğuk havanın etkisine girmesiyle soğumaya uğrar. Böylece bir gün veya bir hafta içinde kış ve yazdan kalma günler âdeta birbirini takip eder. Yağış ve rüzgâr durumunda da önemli değişmeler görülür. Rüzgâr arkasından gelen yağış, bazen günlerce bazen de birkaç saat devam eder. Böylece kıyı bölgelerimizde siklonik faaliyetlere bağlı olarak hava koşullarında önemli ve sürekli değişmeler görülür.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!