Sıcaklık Kuşakları

Güneş‘ten gelen enerjiyi alma durumuna göre Dünya kuşaklara ayrılır.

Ekvatoral kuşak, 10° kuzey ve güney enlemleri arasında yer alır. Gece ile gündüz sürelerinin yıl boyunca eşit durumda olduğu bu kuşakta güneş radyasyonu fazladır.

sıcaklık kuşakları

Oğlak ve Yengeç dönencelerini de içine alan 10°-25° kuzey ve güney enlemleri arasındaki kuşaklar, Kuzey tropikal kuşak ve Güney tropikal kuşak olmak üzere ikiye ayrılır. Güneş ışınları, bu kuşaklardan kuzey tropikal kuşağa yaz soistisinde, güney tropikal kuşağa ise kış solstisinde dik olarak gelir.

25°-35° kuzey ve güney enlemleri arasında kalan kuşak ise Kuzey subtropikal kuşak ve Güney subtropikal kuşak olarak ayırt edilir.

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=2IHlueEoMck&NR=1Orta kuşak, 35°-55° kuzey ve güney enlemleri arasında yer alan bu kuşakta mevsimlere göre gece ile gündüz arasında alınan enerji arasında büyük değişme olur.

55°-65° enlemleri arasındaki saha Arktik ve Antarktik arasında bir geçiş kuşağı olup bunlar sırasiyle Subarktik ve Subantarktik olarak kabul edilmiştir. Bu kuşaklara kutupaltı kuşaklar da denir.

66°33 enlem dairelerinden geçen kuzeydeki Kuzey Kutup ve güneydeki Güney Kutup daireleri çevresini kapsayan Arktik ve Antarktik kuşaklar 60°-75° kuzey ve güney paralelleri arasında uzanır.

Solstistler arasından yıl içinde önemli sıcaklık değişmesi olur. Polar (soğuk) kuşaklar ise 75° kuzey ve güney enlemleri ile kutup noktaları arasında uzanır. Bu kısımlarda altı ay gece altı ay da gündüz yaşanır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!