Sıcaklık Dağılışını Etkileyen Etmenler – 2

Ekvatoral bölgelerde 5°C’nin altında olan yıllık sıcaklık farkı, Kuzey Yarım Küre’de aşırı derecede artarak Asya’nın kuzeydoğusunda 65°C’nin üzerine kadar çıkar; Kanada’nın orta kesiminde ve Alaska civarında 45°C’ye kadar ulaşır.

Okya­nuslarda en yüksek sıcaklık değişmesi ise sıcak su akıntılarının olduğu kesimlerde görülür. Nitekim yıllık sıcaklık değişmesi, sıcak su akıntılarının etkili olduğu Atlas Okyanusu’nun kuzeydoğusunda ve Büyük Okyanus’un kuzeyinde 20°C’yi aşar. Okyanusların diğer kesimlerinde ise bu değer oldukça düşük olup yaz ile kış ara­sındaki sıcaklık farkı 5°C dolayındadır. Bu duruma göre sıcaklık farkları üzerinde, karasallık ve okyanuslardaki akıntıların önemli olduğu görülür.

Türkiye’de yıllık ortalama sıcaklık 18°C ile 0°C arasında değişir. Coğrafî enleme bağlı olarak güneyden kuzeye, yükseltiye bağlı olarak da batıdan doğuya doğru genei olarak bir sıcaklık azalması vardır. Örneğin; Akdeniz kıyı kesiminde 18°C olan yıllık ortalama sıcaklık Karadeniz kıyı kesiminde 14°C’ye kadar düşer.

Ocak ayı ortalama sıcaklığı Akdeniz kıyı kesiminde 9°C-10°C civarında iken Karadeniz kıyısında 5°C-6°C’ye kadar iner. Doğu Anadolu’nun yüksek platolarında ise -10°C’ye düşer.

Bazı kış günleri özellikle etrafı dağlarla çevrili çukur sahalarda sıcaklık terselmesine bağlı olarak sıcaklık çok düşer. Örneğin; Erzurum ve Pasinler-Horasan oluğunda bazı yıllar sıcaklık -40°C’nin altına kadar iner.

Yaz mevsiminde ise sıcaklık genel olarak yüksektir. Akdeniz kıyılarında 25°C’nin üzerine kadar çıkan temmuz ayı ortalaması, Karadeniz kıyılarında 22°C-23°C’ye, Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde 15°C-16°C’ye kadar düşer. Bu mevsimde ülkemizin en sıcak kesimini karasal şartların etkili olduğu Güneydoğu Anadolu oıluşturur. Burada sıcaklık bazı günler 40°C’nin üzerinde seyreder.

Türkiye’de özellikle Kuzeydoğu Anadolu’da yaz ve kış ayları arasındaki ortalama sıcaklık farkı 30°C’ye yaklaşır (Erzurum’da Ocak ayı ortalaması -8°C, Temmuz ortalaması 19°C’dir). En yüksek sıcaklık farkı ise 70°C’yi bulur.

 

<< Önceki Sayfa <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!