Şeker Kamışı ve Şeker Pancarı

şeker kamışı şeker pancarıŞeker kamışı tropikal bölgelerde, az miktarta da subtropiklerin ılıman bölgelerinde yetiştirilir, şeker pancarı ise orta enlemlerin sulanan kurak ve nemli bölgelerinde üretilir. Eskiden şeker pancarından bol miktarda üretilen şeker, günümüzde daha çok şeker kamışından sağlanır.

Şeker kamışı, Güneydoğu Asya’nın doğal bir bitkisidir. Buradan nemli tropiklere ve tropikal çöllerin sulanmaya alınan kesimlerine kadar yayılmıştır. Şeker kamışının şeker ihtiva eden özsuyu, tropikal bölgelerde yağışın bol olduğu dönemden hemen sonra meydana gelen güneşli ve az yağışlı günlerde oluşur.

Bundan böyle kaliteli ve verimli şeker kamışı, savanlı iklime sahip tropikal ve nemli subtropikai bölgelerin çok sıcak kesimlerinde ticarî amaca yönelik olarak yetiştirilir. Dünya şeker kamışı üretiminin % 60’ı Brezilya, Hindisan ve Çin’de üretilir; diğer önde gelen ülkeler; Tayland, Pakistan, Meksika, Kolombiya, Avustralya, Arjantin, Çin ve ABD’dir.

Orta enlemlerde yetişen şeker pancarı, belli bölgelerde yoğunluk gösterir. En fazla üretim, Güney Rusya ovalarından Polonya’ya kadar uzanan kuşak ile Almanya, Kuzey Fransa, İtalya’da Po Ovası’ndadır.

250 milyon tona yakın dünya şeker pancarı üretiminde önde gelen ülkeler; Fransa, Almanya, ABD, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Polonya’dır. Türkiye’de şeker pancarı üretimi, en fazla İç Anadolu, Tokat-Turhal gibi Karadeniz ardındaki ovalarda, Kastamonu platosu, İğdır Ovası gibi sulanan sahalarından sağlanır. Ucuz şeker ithalâtından dolayı, şeker pancarı üretimimiz azalma süreçindedir.

>> Türkiye’deki Tarım Ürünleri‘ne Geri Dön <<

  1. 17 Mar, 2014 - 19.59 | #1

    ama benim istediğim bu değil

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!