Sebze – Meyve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

sebze meyve alırken nelere dikkat etmeliyizAşağıdaki sebze-meyveleri alırken şu noktalara dikkat edin:

Muz: Olgun muz almaktansa, ham muz alıp tezgahınızın üzerinde olgunlaşmasını bekleyin ve asla buzdolabında saklamayın. Ayrıca muzu tek tek değil, hevenk ile alın. Çünkü hevenkte muzlar, daha uzun ömürlü olurlar.

Kivi: Kivilerinizi olgun alın. Fakat çok sert olmamalarına dikkat edin. Ayrıca, güzel kivi, güzel kokuludur.

Portakal: Küçük portakallar genellikle daha tatlı ve suludur. Ancak, küçük portakalların da ağır olanlarını seçin.

Şeftali: Şeftali alırken, tamamen kızarmış olduğuna ve üzerinde yeşil hiçbir kısmının kalmadığına dikkat edin. Şeftalinin büyüğünü değil, orta boylu veya küçüğünü tercih edin. Büyük şeftalinin çekirdeği yarık olur ve besin değeri azdır. Yumuşak şeftalinin besin değeri, sert olanlardan daha fazladır.

Taze Fasulye: Taze fasulye, iki ucundan katladığınızda ortadan kırılır; eğer bükülüyorsa almaktan kaçının.

Brokoli: Brokoli alırken sert ve yeşil olmasına dikkat edin. Çiçekleri sararmış olanları almayın.

Bamya: Bamyanın tüylü ve küçük olanlarını tercih edin. Tüysüz ve irice olanlar hem sert hem de kılçıklıdır. Salatalık: Eğri ve yumuşamış salatalık almayın.

Biber: Biber alırken unutmayın ki, bazı biberler her zaman yeşil kalır; diğerleri ise kırmızı, sarı hatta mora doğru renk değiştirir. Tatlı biberlerin tazesi, genellikle sert ve parlak olur. Biberin tatlı veya acı olduğunu anlamak için, genellikle adını bilmek gerekir.

Patates: Patates alırken, büyüklüğü çok önemli değildir. Ancak, cücüklenmiş veya çapa izi olan patatesleri almaktan sakının. coğrafyanın dalları

Domates: Sera domatesi yerine, doğal ve katkısız olarak tarlada yetişen domatesi tercih edin. Sera domatesleri çok kırmızıdır ve şekilleri düzgündür. Tarla domateslerinin ise şekilleri daha bozuktur ve renkleri de yeşile kaçabilir. Kıpkırmızı sera domatesleri yerine, biraz yeşil de olsa tarla domatesi alın. Çünkü bunlar, 3 gün içinde kendiliklerinden kızaracaklardır. Domates alırken ezilmiş ve yarık olmamalarına da dikkat edin ve orta boylusunu ya da küçüğünü tercih edin. Çünkü domatesin boyu küçüldükçe, lezzeti artar.

Lahana: Küçük değil, büyük lahana almayı tercih edin. Beyaz yaprakları daha lezzetlidir ve yemeye uygundur. Satın alırken, dıştaki yeşil yapraklardan birkaç tanesini kaldırdığınızda, beyaz yapraklarını gördüğünüz lahanaları tercih edin. güçler birliği ve ayrılığı

Ispanak: Ispanak alırken kökü kırmızı ve yaprakları yayvan demetleri tercih edin. Ayrıca, sapları kısa ve çok yapraklı olanlar daha lezzetlidir.

Semizotu: Semizotu alırken yapraklarının tohumlu olanlarını değil, canlı yeşil renkli olanları tercih edin.

Enginar: Yeşil yapraklarının ucu siyah olan enginar, karttır. Ayrıca, enginarın sapını kontrol edin. Delik varsa kurtlanmış olma ihtimali yüksektir.

Kavun: İyi kavun ağır olur. Sapı varsa çekince kolaylıkla kopar. Turfanda kavun lezzetsiz olur. cümlede anlam

Çilek: Çileklerin küçüğü daha lezzetlidir. Mümkünse paketlenmiş değil açık tezgahtan almayı tercih edin. Çileklerin rengi parlak olmalıdır, çünkü bu, tazeliğini gösterir.

Armut: Armutun yeşili ham, olgunu sarıdır; sarı renklileri tercih edin.

Üzüm: Taneleri çok dökülen üzüm salkımlarını tercih etmeyin.

Marul: Göbeği elinize gelen marulları seçin. Kıvırcık marulun yaprakları dağınık değil, sıkı ve yeşil olmalıdır. Börülce: Tazesinin rengi koyu yeşil olur; diri ve canlıdır. Bayatı pörsümüştür. İncesini tercih edin; kalını kılçıklıdır.

Patlıcan: Taze patlıcanların kabuğu gergin ve parlak olur. Uzun patlıcanlar ne kadar inceyse o kadar çekirdeksiz olurlar. Patlıcanların tazeliğinin bir diğer ölçüsü de saplarıdır. Sapı sert, yaprağı yeşil olan patlıcanlar tazedir.

>>Pratik Bilgiler / Faydalı İpuçları'na Geri Dön <<

  1. kübra
    21 Nis, 2015 - 21.22 | #1

    Çok güzel bir site ödevlerimin çoğunu buradan yapıyorum.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!