Şaraplar Hakkında Her Şey

şaraplarŞarap nerede üretilirse üretilsin, ister bir eski soylunun şatosunda, ister bir kooperatifte, daima aynı işlemler uygulanarak hazırlanır ve üzümün ya da üzüm suyunun mayalanmasıyla ortaya çıkar. Bu arada bazı uygulamalara da göz yumuluyor elbette: Örneğin içine biraz şeker katılması, tartrik asit veya tanen ilave edilmesi gibi. Ayrıca mayalanmayı daha iyi denetlemek için kükürtlü anidrit de konuyor.

Şarap Çeşitleri

Sofra şarapları: Genellikle karışık üzümlerden elde ediliyor. Alkol derecesi % 8,5—15 arasında değişiyor. Tekel kadar, öze! sektör de Türkiye’de sofra şarabı üretiyor.

Yerel şaraplar: Genellikle bağcılık yapılan yörelerde, halkın kendi gereksinimi için ürettiği şaraplardan oluşuyo-. Yöre dışında da pek ender çıkıyor.

Kalite şaraplar: Uzun süre dinlendirilerek ve belirli yörelerin belirli alanlarından alınan üzüm rekoltesiyle gerçekleştirilen şarapların alkol dereceleri de çok iyi denetleniyor. Gerek Tekel, gerekse özel sektör, Türkiye’de kalite şarap üretiyor. Bunlar dışa satıldığı gibi, içerde de pazarlanıyor.

Şarabın Besinsel Değeri

Şarap, her şeyden önce organizmaya su sağlıyor (en azından % 80). Kaloriyi de içindeki alkolle çok az miktardaki mayalanmamış şeker (tatlı şaraplar dışında) temin ediyor. B grubu vitaminleri, mineraller (en başta potasyum, ama ayrıca oligo-elementler de) bakımından da değişken olmakla birlikte katkısı çok.

Elma Şarabı

Elmalık şarapların suyu, üzüm ve üzüm suyunun yerini aldığı ölçüde, yapılışı şarabı anımsatıyor. Elma şarabının da çeşitli alkol dereceleri olabiliyor. Türkiye’de daha çok Ziraat Faküiteleri’nde, deneme mahiyetinde üretiliyor.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!