Saç Dökülmesi (Nedenleri ve Çözümleri)

saç dökülmesiSaçların dökülmesi çoğu zaman çok kötü bir olay gözü ile bakılmaktadır. Kelliğin nedeninin erkeklik hormonu testosteron olduğu ileri sürülmektedir. Saçların yeniden çıkması için eskiden beri çeşitli tedaviler uygulanmaktadır ama hiçbiri mucize yaratmaz. 4 erkekten 3’ü kel kalma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu olay sebum salgılanımım etkileyen erkeklik hormonları ile bağlantılıdır.

Aynı zamanda irsi bir olaydır. Eğer dedeniz, babanız ya da amcanız kel ise sizin kel olma şansınız fazladır. Buna dengesiz bir beslenme veya bakımsızlık da eklenince olasılık yüzdesi daha da artar. Çeşitli şoklar, üzüntüler, stresler de kelliğe sebep olabilir. Eğer otuz yaşında saçların yarısı dökülmemişse önemli bir kellikle karşılaşılmaz. 50 yaşında ilk saç dökülmelerle karşılaşılırsa kellikten söz edilmez. Yalnızca saçlarda azalma görülür. Saç dökülmesi düzenli değildir. Yorgunluk dönemi,üzüntülü bir dönem, hormona! değerin bozulduğu dönemler gibi belli dönemlerde hızlanır. Vücuttaki hiçbir madde dökülen saçın yerine yenisini çıkmasını sağlayamaz. Günümüzde dış etkenlerle dökülen saçların yeniden çıkarılması ya da cerrahi (dikme yoluyla) ve krem ve şampuanlarla önleme çabaları hız kazanmıştır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadılar da saçlarını kaybedebilirler. Fakat bu durum erkeklere göre daha az ve daha geç olmaktadır. Kadınlarda saç dökülmesi genellikle doğum, çeşitli hastalıklar, dengesiz beslenme, saç boyama ile birlikte olmaktadır. Saç dökülmelerine karşı çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Çözüm için doğru bir seçim yapılmalıdır. Bu nedenle bu sorunu bir berbere değil, bir cilt uzmanına açmak gereklidir.

Deride Yağ Sızdırması

Fazla sebum salgıları vücuttaki birçok soruna yolaçar. Akneler, yağlı kepekler. Yağlı kepekler saç dökülmesine neden olacak bir ortam hazırlar. Kepeği önlemek için saçın temiz tutulması ve koruyucu maddeler kullanılması bir yere kadar etkilidir. Oysa içeride sebum salgılaması sonucu saç kendi kendine ölmektedir. Dökülme az olur ama yine de önlenemez. Bu durumda pH asitli bir şampuanın uzun zamandaki etkisi tam olarak bilinmemesine karşın daha etkili olacağı düşünülmektedir. Sebum salgılanımını azaltmak için an-tiandro gene veya östrojen gereklidir ki bu da erkeklerde mümkün değildir.

Peruklar / Protezler

Günümüzde postiş yerine protez sözcüsü yeğleniyor. En iyileri doğal saçlardan yapılanlardır, havalanabilir ve yıkanabilirler. Tül üzerine yapılmış olanlar da vardır ama onlar terletirler ve suya dayanmazlar. Makine ile yapılmış olanların doğal bir görüntüleri pek yoktur. Bu protezler yıkanmaya dayanıklıdırlar ve saçlarla beraber yıkanabilirler. Tressing: Naylon ipler etrafına örülmüş kalan saçlar ile birleştirilmiştir. Aynı renk ve dokunuştadır. Çok dikkatli bir biçimde saçlara şekil verilir, görülmezler, ama çok pahalıdırlar. Her altı haftada bir düzelttirmek gereklidir. Tressing genellikle alın üzerindeki saçları dökülenlere uygulanabilmektedir. Kontak saç: Doğal ya da sentetik saçların ekilmesi ile oluşur. Yerine takıldığı zaman takıldığı madde (sentetik ya da değil) görülmez. Başın her yerine takılabilir. Suya sokmamak gereklidir. Her onbeş ila yirmi günde temizlemek gerekir.

Cerrahi Müdahaleler (Cerrahi Ameliyatlar)

Cerrahi müdahale yalnız tepesindeki saçı dökülenlere uygulanır. Deri açılır, protez takılır ve kıl olan deri mümkün olduğu kadar yaklaştırılır. Yara saçlar ile kapanacaktır. Lokal anestezi ile yapılır ve hastanede yapılmasına pek gerek yoktur.

Aşılar

25 yaşından itibaren uygulanmaya başlanır. Saçı olan yerlerden saç alarak dökülmüş olan yerlere ekmek prensibine dayanır. Bu alınan saçlar seborhe ile dökül-mediği için çıkmaya devam ederler. Birçok tekniği vardır, ama çok dikkatli uygulanması gereklidir. Kimi zaman hiç bu işlemlere gerek kalmaz ve kişi kendi kendine alışır. Belki de en doğıu olanı budur. Kelliği doğal bir olay olarak kabul ederek tüm bu protezlerden ve cerrahi müdahalelerden kurtulmak da bir seçenektir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!