Saç Boyama Hakkında Her Şey

saç boyamaMakyaj gibi saç boyamak da çok eskilerden beri kullanılmaktadır.

Çoğu zaman beyaz saçları örtmek ve daha genç görünmek için saç boyanmaktadır. Daha genç yaşlarda ise, daha estetik olması ya da modaya uyması için saç boyanmaktadır. Postiş yapılıp satıldığı zamanlarda kızıl postişler çok ucuz, sarı olanlar ise siyahlara oranla çok daha pahalıya satılmakta idi. Sarışın olan güzeller ünlendikçe, kadınlar saçlarını sarıya boyamaya başlamışlar. Böylece, çeşitli saç boya renkleri, moda olmaya devam etmiştir.

Saç Boyama

Yapılan istatistiklere göre beş kadından ikisi saç rengini değiştirmektedir. İkisinden biri saçını evde boyamaktadır. Renk çeşitlemeleri çok fazladır. Doz ve kullanma prospektüsleri ve maddelerin güvenlikleri çok geliştirildi.

Doğal Bir Renk Sağlayabilmek İçin

Boyama, eğer saçın tümünde ayrı tonlama sağlanabilirse başarılıdır. Renklendirmeyi kolaylaştırmak için, dokuz tane temel renkten oluşan bir cetvel hazırlanmıştır: • Koyular: Siyah, kahverengi, koyu kestane, kestane. • Ortalar: Açık kestane, koyu kumral. • Açıklar: Kumral, açık kumral, sarışın. (Kızıl temel bir renk değildir ve koyu kumral içine dahil edilir). Saç renginin tonunu iyi belirlemek ve boyanacağı zaman eğer koyulaştırılacak-sa bir ton, açılacaksa iki tondan fazla olmamalıdır.

Ten ve Saçların Uyumu

Genel olarak ten ve saç rengi uyumludur. Açık renk tenli birine kahverengi saç ya da koyu renk tenli birine sarı saç yakışmaz, doğal olmaz. Fakat göz ve yüzün kemik şekline göre, bazı istisnalar olmaktadır.

Saç Rengi ile Yüz Şeklinin Uyumu

Çok açık ve çok koyu renk tenler, yuvarlak yüzle uyum sağlamazlar. Oval yüzlere kül rengi, kare yüzlere sıcak renkler uyum sağlar. Kahverengi ve koyu kestane, uzun yüzlere daha çok yakışır ve hatları daha iyi belirtir. Saçlarınızı boyarken kaşlarınızı da hafifçe boyamayı unutmayın.

Boyama Maddeleri

Boyama maddeleri her ne kadar geliş-tirilse de saç yapısını etkiler ve hassaslaştırır. Bu nedenle permadan sonra saç boyanmamalıdır. Kullanılacak olan bigudilerin boyutları saçın uzunluğuna kısalığına göre ve istenilen kıvırcıklığa göre değişmektedir. Bigudisiz cellophane’a sarılarak da perma uygulanmaktadır. Kimi zamanda saçın yalnız bir kısmı permalanmaktadır. Bir permanın dayanma süresi 8 ila 12 haftadır. Permaların üst üste tekrarlanması tavsiye edilmez. Aynı gün hem perma hem de boya yapılması tavsiye edilmez. Çünkü ikisi bira-rada yapılırsa saçların zayıflamasına neden olur, önce perma yaptırılmalıdır (çünkü saçın rengi biraz açılır) onbeş gün sonra da boya yaptırılabilir.

  1. gizem
    2 Haz, 2014 - 15.17 | #1

    Bıoblas color&more boyasını kullandım kalıcı ve güzel buldum beyaz kapama özelliği de güzel.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!