Roma Devleti

Epir kralı Pirrhos’un yenilgiye uğratılmasından sonra (M.Ö. 275). Po Ovası’ndan Messina Boğazı’na kadar tüm İtalya, Roma’nın egemenliği altına girdi.

Romalıların, Sicilya Adası’na ayak basmaları ve oradaki kolonileri egemenlikleri altına almaları, Kartacalılar ile aralarının açılmasına neden oldu.

Kartacalıların, Sicilya’daki Mesina (Messana) şehrinin içişlerine karışmaları yüzünden başlayan savaşlar (Pön Savaşları), M.Ö. 264’ten M.Ö. 146’ya kadar devam etti. I. Kartaca Savaşı’nda (M.Ö. 264-241) Romalılar, Kartacalılan yendiler ve Sicilya, Sardinya, Korsika adalarını ele geçirdiler. Diğer yandan Kuzey İtalya ve Dalmaçya’da Roma topraklarına katıldı.

II. Kartaca Savaşı’nda (M.Ö. 218-201) Romalılar, Kartacalı ünlü komutan Hannibal karşısında ilk anda başarılı olamadılar. Ancak en son Zama Meydan Savaşı’nda Hannibal’ı yenilgiye uğrattılar. Barış isteyen Kartaca, donanmasını ve kolonilerini Romalılara verdi. Bu savaşların sonunda İspanya’nın güney kıyıları Roma’ya katıldı.

M.Ö. 200 – 133 arasında gerçekleştirilen seferler sonucunda İspanya’nın büyük bölümü, Kuzey Afrika’da Kartaca, Balkan Yarımadası’nda Makedonya ve Epir bölgesi, Roma topraklarına katıldı.

M.Ö. 133 – 0 arasında İspanya’nın kuzeyi, Galya ve Kuzey Afrika kıyıları ele geçirildi.

Kartacalı komutan Hannibal, Romalıları kendi ülkelerinde yenmek amacıyla, Ispanya’dan hareketle Pirene ve Alp Dağlarım aşarak Kuzey İtalya’ya girdi (M.Ö. 218).

Hannibal, Roma orduların: Tiçinus, Trebia, Trasimenus savaşlarında yendi ve Roma’ya doğru ilerledi. Fakat yanında kuşatmaya yarayacak araçlar olmadığı için, Güney İtalya’ya geçti. M.Ö. 216’da Kornne Savaşı’nda, Romalıları bir kez daha yendi.

Romalılar bundan sonra Hannibal’a karşı yıpratma savaşlarına başladılar. Kartaca’dan beklediği yardımı alamayan Hannibal, ordusunun çok yıprandığını görünce Güney İtalya’ya çekildi ve Roma için bir tehlike olmaktan çıktı. On üç yıl İtalya’da kalan Hannibal, daha sonra Kartaca’ya döndü.

<< Önceki Sayfa <<   |   >> Sonraki Sayfa >>

  1. asdfghj
    18 Ara, 2014 - 20.21 | #1

    güzel olmuş

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!