Pirinç

pirinç nerelerde yetiştirilirAna taneli ürünlerden biri olan pirinç, en az üç milyar insanın temel besin maddesidir. Bununla beslenen insanların çoğu Doğu Asya’nın kalabalık nüfuslu ülkeleridir. Başka bir ifade ile, pirinç tarımı ile pirinç tüketim sahaları, aynı bölgede yer alır; pirinç buradaki insanların geleneksel gıdalarıdır.

Öte taraftan dünyada üretilen pirincin büyük bir bölümü, kapçığında birçok mineral ve vitamin ihtiva etmesi nedeniyle kapçıklı pirinç hâlinde yenilir ve Güneydoğu Asya insanlarının ana gıdalarını sağlar; diğer bir bölümü de, diyet için de uygun olan kapçıklarından ayrılmış ve temiz-lenmiş hâlde Amerika ve Avrupa pazarlarında satılır.

2000’de 600 milyon ton olan dünya piriç üretimi 2009’da 679 milyon tona ulaşmıştır. Dünya pirinç üretiminin % 90’a büyük bölümü, Tropikal ve Musonlar Asyası’ na (Çin’in güneyi, Hindistan, Endonezya, Bangladeş, Vietnam, Taylan ve FİIipinler) aittir. Diğerleri ise genellikle yazları sıcak geçen bölgelerde akarsuların sık sık taşkın yaptığı ovalarda üretilir.

Ülkemizde Devrez çayı boyunca (Tosya), Terme, Gökırmak (Boyabat), Meriç ve Gönen çayı vadisi boyunca yetiştirilir.

>> Türkiye’deki Tarım Ürünleri‘ne Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!