Paypal Hakkında Her Şey

Paypal, e-posta adresine sahip olan herkesin birbirine para gönderip alabileceği, aracılığıyla sitelerden alışveriş yapabileceği bir internet “bankacılığı”dır. Banka dediğime bakmayın, aslında Paypal bir aracıdır. Birçok sitede ödeme seçeneği yalnız Paypal ile bulunmakta, bazılarında da alternatif ödeme olarak Paypal bulunmaktadır. (eBay, Amazon vb…)

Paypal, hesabınıza eklemiş olduğunuz kredi kartlarının bilgilerini alıcı ve satıcılarla, üçüncü kişilerle paylaşmaz. Bu yüzden oldukça güvenilirdir. Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı bulunmakta, dünyadaki en büyük uluslararası alışveriş siteleri ödemeleri sadece Paypal aracılığıyla kabul etmektedir. Bunun için yapmanız gereken tek şey kredi kartınızı, Paypal hesabınızla ilişkilendirmektir.

Kredi kartınızı, Paypal ile ilişkilendirdikten sonra, tüm alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilir, başkalarına para gönderip alabilirsiniz. Paypal Türk lirasının da içinde olduğu toplam 25 para birimine destek verir.

En önemli özellik ise, Paypal yapılan tüm bu işlemlerde hiçbir ücret almaz, sizden kesinlikle para talep etmez.

Paypal kesinlikle güvenlidir!

Paypal’da Hesap Açmak

Paypal, Türk diline (Türkçe) destek verdiği için üye olmanız oldukça kolay. İlk olarak üye olma sayfasına ulaşın.

Bireysel’i seçip hesabınızı oluşturmak için sizden istenen bilgileri girin. Ama dikkat etmeniz gereken bir şey var, verdiğiniz tüm bilgilerin doğru olması gerek. Yoksa ileride kredi kartı bilgileri ile Paypal uyuşmaz, sorun çıkabilir. Aynı şekilde de şifrenizi de güçlü bir şekilde oluşturun, içinde rakam, harf, simge (sembol) bir arada bulunsun. İstenilen bilgileri girdikten ve formu yolladıktan sonra, e-posta adresinize gelen etkinleştirme (aktivasyon) linkine tıklayarak hesabınızı teyit edin. Sonunda bir Paypal hesabınıza sahip oldunuz!

Paypal’a Kredi Kartı Eklemek (Paypal’da Onaylı Olmak)

Paypal’ı adam akıllı kullanabilmek, yurtdışından yahut içinden Paypal ile alışveriş yapabilmek için kredi kartınızı Paypal hesabınıza bağlamanız gerekir. Böylece Paypal ile yapacağınız alışverişler, kredi kartı ile yapılmış gibi gözükür. Nasıl kredi kartınızın hesap kesim tarihinde ödemenizi yaparsanız, aynı şekilde Paypal ile yaptığınız alışverişlerde de kredi kartınızın hesap kesim tarihi ne zamansa ödemenizi o zaman yaparsınız.

Paypal’ımıza kredi kartı ekleyebilmek için şu adımları takip ediyoruz: Hesabım > Kullanıcı Profili > Kredi Kartı Ekleyin veya Düzenleyin.

Bu ekrandan “Kart Ekle” düğmesine tıklayın. Sizden kredi kartı üzerinde yazan adı ve kart türünü belirtmenizi isteyecek. Kart türünü seçince kart bilgilerini de gireceksiniz:

  • Kart numarası (Kredi kartının ön yüzünde yazılı olan dörderli hanelerden ibaret 16 haneli sayı)
  • Son kullanım tarihi (Kredi kartının ön yüzünde yer alan ay ve yıldan oluşan tarih)
  • Kart onay numarası (Genellikle arka yüzeyde yer alan 3 harf)

Bunları girdikten sonra Paypal’ınıza kredi kartı eklenecek fakat iş burada bitmiyor. Paypal, son adım için kredi kartınızdan 1,95 $ dolar çekiyor. Hesap özetinizde (ekstre) size 4 rakamdan oluşan bir sayı belirtiyor, bunu Paypal hesabınızda gerekli yere girince 1,95 $’ı hesabınıza geri iade ediyor. Böylece, hem Paypal kredi kartının size ait olduğundan emin oluyor, hem de siz “onaylı”, kredi kartı eklenmiş bir Paypal hesabına sahip oluyorsunuz.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!