Paraben Nedir?

paraben nedir, zararlarıParaben nedir, ne işe yarar, zararları nelerdir, nelerde bulunur, hangi ürünler paraben içermiyor, paraben kanser yapar mı? Sorularının cevabına ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz. 21. yüzyılda yaşamak artık daha zor gibi. Çünkü yediklerimiz genetiği değiştirilmiş, hormonlu, parabenli vs. ürünler. Sağlığımıza dikkat etmek gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Kullandığımız ürünler uzun süre bozulmuyor.

Bir yıl, iki yıl veya daha uzun süre bozulmadan kalabiliyor; peki bunların bozulmamasını sağlayan madde ne? Bu maddelerin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir? Diye kimler sorguluyor veya alışveriş yaparken aldığımız ürünlerin içindeki kimyasalların neler olduğuna kimler bakıyor? Şimdi bu kimyasallardan sadece biri olan paraben hakkında bilgi verelim:

Paraben, birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde olan, maliyeti düşük, bakteri ve mantar üretimini engelleyen hatta ürünlerin raf ömrünü uzatan ürünlere “paraben” denir. İçerisinde paraben olan ürünler uzun süre bozulmadan kalabilir.

Methylpareben, ethylpareben, propylparaben, butylparabne, benzyparaben” ifadeleri eğer aldığınız ürünlerin içindekiler kısmında var ise parabenli ürün almışsınız demektir. Yani yapmanız gereken aldığınız ürünlerin içindekiler kısmına göz atmak ve yukarıda yazılan ifadelerin olmadığı ürünlerden yana tercihinizi kullanmak olmalıdır. Parabenler hem zehirlidir hem de toksik özelliği taşırlar, yani deride egzama ve tahrişe sebep olabilirler.

Paraben sadece uygulandığı yerde kalmaz. Vücudumuzun her yerine yayılır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki paraben meme kanserine sebep olmaktadır. Çünkü meme kanseri olan bayanlarla yürütülen araştırmalarda bu bayanlarda parabene rastlanmıştır.

Edinburgh Üniversitesi onkoloji uzmanlarının yaptığı bir araştırmada 20 farklı tümörün 18’inde paraben bulunduğu gözlenmiştir. Yüzde olarak ifade edecek olursak bu oran %90 gibi büyük bir tehlike olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani günlük hayatta kullanıp da vazgeçilemeyen deodorantlar, spreyler, şampuanlar, kremler, makyaj ürünleri, ıslak mendiller, ilaçlar göğüs kanseri olma riskini bir hayli arttırıyor.

Kozmetikte hangi ürünlerde paraben vardır?
Fondöten
Kapatıcı
Pudra
Allık
Ruj
Makyaj Temizleme Ürünleri
Ojeler

İlaçlarda:
Krem ve merhemlerde
Göz, kulak ve burun damlalarında

Bakım ürünlerinde:
El, yüz ve vücut kremlerinde,
Nemlendirici
Vücut losyonlarında
Diş macunlarında
Islak mendillerde
Şampuanlarda
Sabunlarda
Deodorantlarda

Gıda ürünlerinde:
Ketçap ve mayonezlerde
Hazır meyve sularında
Marmelatlarda

Neler yapılmalı?
Alacağımız ürünlerin içeriğine bakıp parabensiz veya paraben-free yazılarını görmeliyiz. Ürünlerin son kullanma tarihine de dikkat edip almak önemlidir. Parabensiz ürünler pahalı veya bulması zor olabilir; ama hiçbir şey sağlığımızı geri getirmez. Bilinçli olalım, bilinçli tüketelim. Sağlıklı günler diliyorum.

Neslihan KUTLU

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!