Otomotiv Sanayi

otomotiv araba sanayiBu sanayi, taşıtların yapımından pazarlanması kadar olan birçok iş kolunu kapsayan dünyanın en önemli ekonomik sektörüdür, ilk otomobil 1885’te Mannheim (Almanya)’de Kari Benz’in petrolle çalışan motoru icadıyla başlamış, ilk otomobil üretimi de 1888’de yapılmıştır. Bunu, 1889’da Stuttgart’ta G. Daimler ve W. Maybach’in otomobil üretimi izlemiştir. Kara taşıtları üretimi daha sonra Avrupa’dan ABD’ye geçmiştir. ABD, demir-çelik ve petrol üretimine bağlı olarak Göller Bölgesi’nde hızlı bir gelişme göstererek çeşitli otomobil markalarıyla dünyada ayrı bir ün kazanmıştır. Ford, Chevrolet, Dodge gibi otomobiller, gelişmekte olan ülkelerin zenginlerinin ellerinde âdeta karizma unsuru olmuştur. 2007 itibariyle dünyada 250 milyonu ABD’de olmak üzere 806 milyon kara taşıtı bulunmaktadır. Türkiye’de ise toplam taşıt sayısı 15 binin üzerindedir. Dünyadaki tüm taşıtlar, yılda 260 milyar galon benzin ve motorin tüketmektedir.

Otomotiv üretiminde ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve İtalya yakın yıllara kadar dünya piyasalarını ellerinde tutmuştur. Ne var ki 1990’lı yılların başından itibaren yeni ve değişik teknolojileri uygulayan Japonya ve Güney Kore, ABD, Fransa, İtalya ve Almanya’yla birlikte dünya piyasalarında hâkim duruma geçmiştir. 2 milyonun üzerinde taşıt üreten firmalar; Toyota (7.2 milyon), General Motor (6.4 milyon), Volkswagen (6 milyon), Ford (4.6 milyon), Hyundai, PSA, Honda, Nissan, Fiat, Suzuki ve Renault’tur (Şekil 5.3). Son yıllarda Hindistan ve Çin de otomotiv sanayiinde adını duyurmaya başlamıştır.

Dünya ölçüsünde 1997’de 52.3 milyon olan motorlu taşıt üretimi, 2007’de 73.3 milyona yaklaşmış; 2008 ekonomik krizi nedeniyle 2009’da 60.9 milyona düşmüştür. 2010 yılında taşıt üretiminde önde gelen ülkeler, Çin, Japonya, ABD, Almanya, Güney Kore, Brezilya, Hindistan, ispanya ve Meksika’dır. Türkiye ise 1.1 milyon olmak üzere 16. sıradır. Bu ülkelerden Çin, Japonya, Almanya, Güney Kore, ispanya ve İtalya kendi teknolojileriyle üretim yapmaktadır. Diğer ülkeler ise çoğunlukla Japonya, Almanya, Güney Kore, ABD lisansıyla üretim yapmaktadır.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!