Akdeniz İklimi

3. Akdeniz İklimi

Bu iklim kıtaların batı tarafında 30°-45° enlemleri arasında hüküm sürer; tropikal ikiim ile kıtaların batı tarafındaki nemli iklim arasında bir geçiş teşkil eder. Hava kütlelerinin hareketine bağlı olarak yağış alır.

Kış döneminde kuzeydeki polar cephenin bölgeye inmesi ile yağışlı ve ılık iklim şartları etkilidir, yazın ise bu bölge­ler tropikal hava kütlesi ile işgâl edildiğinden sıcak ve kurak iklim şartları egemen olur. Kışın su fazlalığı, yazın ise su açığı bulunduğu bu iklim; Akdeniz Bölgesi’nde. Amerika’da Kaliforniya’da ve Avustralya’nın batısında hüküm sürer.

Bu iklimi karakterize eden Hayfa (İsrail)’nın (33°N) yıllık ortalama sıcaklık 22°C. Ocak ve Şubatta sıcaklık 14°C, aylık ortalamaların en yüksek olduğu Temmuz ve Ağustos’da sıcaklık 28°C’dir. Güney Yarım Küre’de olan Perth (Avustralya)’de (32°S) yıllık ortalama sıcaklık 18°C, en düşük aylık ortalama Temmuz ve Ağustosta 13°C, en yüksek Ocak ve Şubatta 23°C’dir.

Yağış durumuna bakıldığında, Hayfa’da yıllık ortalama yağış 600 mm’dir; yaz dönemi tamamen yağışsız geçer. Perth (Avustralya)’de ise yıllık ortalama yağış 861 mm, kış aylarında düşük olan yağış, yaz mevsiminde artar. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarındaki istasyonlarda ise yıllık ortalama 18°C-20°C arasında seyreder.

En soğuk ayın ortalaması 8°C ile10°C, en sıcak ay ortalaması 20°C’nin üzerindedir. 600-1200 mm arasında değişen yıllık ortalama yağışın tamamına yakını Mart-Nisan arasındaki dönemde düşer, yazlar ise genellikle yağışsız geçer.

Akdeniz iklim şartlarına bağlı olarak özellikle kireçtaşları üzerinde kırmızımsı kestane ve kırmızımsı kahverengi topraklar oluşmuştur. Kışların ılık ve yazların kurak geçmesinden dolayı herdem yeşil, çoğunlukla kurakçıl karakterde kalın -meşin yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlar ile çalılar hâkimdir. Ayrıca kızılçam, Akdeniz iklim bölgesinde en iyi yetişen (klimaks) ağaçtır.

<< Önceki Sayfa << | >> Sonraki Sayfa >>

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!