Ormanların Faydaları ve Kullanım Alanları

ormancılığın kullanım alanlarıOrmanların birçok kullanılış alanı vardır: Dünyanın bazı kesimlerinde insanın ana yiyeceklerini, bazı bölgelerde ise hem yiyecek hem de hayvanlarının beslenmelerini sağlar. Orman; ilâç, yapacak ve yakacak, fabrikaların ham madde ve baharat kaynağıdır.

Ayrıca ormanlar çeşitli hayvanların, kuşların barındığı, beslendiği, çoğaldığı doğal ortamlardır. Ayrıca su muhafazasını, enerji ve madde dönüşümünü, oksijen üretimini ve karbon birikimini (stoklanmasını) mükemmel şekilde gerçekleştirir.

Ayrıca ormanlar için tabiî rekreasyon sahalarıdır. Her yönü ile ormanlar insanoğlunun vazgeçilmez bir hayat kaynağıdır.

Yiyecek, Baharat ve İlâçlar

İlk insanın hemen tamamen geçim kaynağını sağlayan ormanlar, günümüzde de birçok primitif ve yarı primitif insanların hâlâ geçimlerini önemli ölçüde temin etmektedir. Bazı ağaçların meyve, sert kabuklu yemiş ile ağaç köklerinden yiyecek sağlanmaktadır. Örneğin Afrika, Güney Amerika, Güneydoğu Asya ve Endonezya’ daki yağmurlu tropikal ormanlarda yaşayan yerli kabileler geçimlerini tamamen ormanlandan temin ettikleri bitki ve hayvan ürünlerinden karşılamaktadır.

Ormanlardaki bitkilerin bir bölümüyle ilkel ve modern ilâçların ana maddesini sağlanır. Örneğin sirkouna (kınakına ağacı)nın kabuklarından kinin, koka yapraklarından kokain kola’nın sert kabuklu olan yemişlerinden uyandırıcı, tahrik edici ilâçlar, beyaz çam kabuklarından öksürük şurupları, timbo köklerinden adale spazmını hafifleten ve haşaratı öldüren ilâçlar yapılır. And dağlarında yaşayan yerli halk, binlerce yıldan beri ormanlardaki otsu ve odunsu (ağaç ve çalı) yiyecek, içeçek ve yüzlerce çeşit ilâç üretmişlerdir. Özellikle Inkaların bir bölümü çeşitli bitkilerin yetiştiği yerlerde (Machu Picchu gibi) yerleşmeler kurmuşlar, buradaki yabanî bitkilerden ilâç yapmışlar ve yiyecek ve içeçeklerinde kullanmışlardır.

Yakıt

Kesin bir değer verilmemekle beraber hâlihazırda dünyada kullanılan yakıtın bir bölümü ormanlardan elde edilir. Tropiklerin kırsal kesiminde kullanılan yakıtın aşağı yukarı tamamı odundan sağlanır. Az gelişmiş orta kuşak ülkelerinde odun önemi! bir yakıt kaynağı durumunda iken, sanayileşmiş ülkelerde odun daha ziyade sanayide ham madde olarak değerlendirilir ve ısınmada daha ziyade kömür, doğal gaz, petrol ve elektrik enerjisi kullanılır,

İnşaat Malzemesi

Dünyanın birçok ülkesinde inşaat malzemesi olarak orman ürünleri kullanılır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde ağaç malzeme daha çok mobilya, belli eşya ve aletlerin yapımında kullanılır. Ormanlık bölgelerde, ev ve çeşitli binaların yapımında kereste daha çok tercih edilir. Günümüzde, keresteye duyulan ihtiyaç bir hay i artmış olup özellikle kaliteli mobilya yapımında tropikal kökenli ağaçlar, bazı meşe türleri tercihen kullanılır.

Kâğıt ve Diğer Selüloz Malzemeleri

19. asırdan beri kâğıt endüstrisi devamlı gelişme sürecine girmiştir. Kâğıtın ham maddesi ise bilindiği gibi ağaç veya odundan imal edilen selüloza dayanır. Bu nedenle ormanların kâğıt üretiminde önemli bir yeri vardır. Çeşitli kalitede kâğıtlar, okaliptüs, lâdin, sedir, çam (sahil çamı) gibi selüloz miktarı yüksek olan ağaçlardan elde edilir.

Hatta kağıt sanayiine ham madde sağlamak için okaliptüs gibi ağaçların dikildiği plantasyonlar bile tesis edilir. Finlandiya ve Kanada’nın gelir kynakları arasında orman ürünlerinin önemli payı vadır.

ormancılığın faydalarıAv Hayvanlarının Korunması

Özellikle seyrek ormanlar ve savanlar; av hayvanları ve kuşların barındığı doğal ortamlardır. Av hayvanlarının azaldığı ormanlarda, av hayvanlan korumaya alınmaktadır.

Örneğin Antalya, Kastamonu, Kahramanmaraş Orman Bölge müdürlüklerinde bazı ormanlarda geyik ve dağ keçisi korumaya alınmıştır. Polonya’da bizonlar, Afrika’da filler ve diğer çok sayıda hayvanlar koruma altındadır.

Su Üretimi

Ormanlar; yeryüzünde enerji ve madde dolaşımını mükemmel sağlamaları yanında, toprak ve su muhafazası, su akımının düzenlenmesi üzerinde son derece etkilidir. Nitekim yağışlardan oluşan suların bir bölümü ağacın taç kesiminde tutulur, toprak üzerinde yüzeysel akıma geçen su ağaç gövde ve kökleri vasıtasıyla alıkonur, özellikle kökler açtıkları kanalcıklarla suyun derinlere sızmasını sağlar. Ayrıca ağaç taçları yağmurun toprak üzerindeki darbe tesirini azaltır. Organik madde toprağa gözenekli bir yapı kazandırması ve ayrıca fazia miktarda su tutma özelliği ile yağış sularının akışla kaybolmasını son derece düşürür. Bitki örtüsü bu özellikleri ile düzenli olarak yağış sularının hem yüzey sularının derelerde toplanmasını hem de yeraltısuyuna geçmesini sağlamaktadır.

Manzara ve Dinlenme

Ormanlardaki ağaçlar ve yerleştikleri ortamların sunduğu fevkalâde güzel manzaralar, bünyelerinde barındırdığı diğer ender bitkiler yönünden gezmeye ve görülmeye değerdir. Doğu Karadeniz Bölümü’nde olduğu gibi, lâdin, sarıçam ve göknar-lar, karışık ve ayrı topluluklar hâlinde granit kayalıkları üzerinde son derece güzel ve görülmeye değer manzaralar sunmaktadır. Orman içerisindeki göller, şelâleler, yamaçlar boyunca farklı bitki topluluklarının âdeta kuşaklar şeklinde sıralanışı insanların algılamalarını geliştirmekte, tabiatın güzelliği ve sessizliği, insanın ruhunu okşamakta, yorgunlukları unutturmakta, doğanın ne olduğunu, kendi bünyesinde nasıl bir uyumla çalıştığını, insanların içine yerleştirir, işte bundan dolayıdır ki, ormanlarda kamp sahaları, çeşitli dinlenme yerleri, millî parklar tesis edilir.

>> Ormancılık Nedire Git <<

 1. Beste
  10 Eki, 2018 - 14.31 | #1

  Tebrik ederim çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Son derece yararlı.

 2. selena su öztaşmer
  27 Mar, 2018 - 21.41 | #2

  çok güzel olmuş bence şu an kardeşlerim selin leyla ve nazzlı ile okuduk çok beyendik annem bizim isimlerimizi selena adlı film den koydugunu söyledi

 3. Semanur bayraktar
  19 Ara, 2016 - 18.05 | #3

  Çok güzel olmuş sosyal dersinde öğretmenim yasin hoca çok beğendi

 4. gizem
  1 Mar, 2016 - 21.06 | #4

  Çok güzel bir site ödevime yardımcı oldu. 🙂

 5. 4 Ara, 2014 - 22.12 | #5

  Bence çok güzel olmuş teşekkürler

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!