Mısır

mısır nerelerde yetiştirilirHem geçime yönelik hem de ticarî olarak mısır, çok geniş bölgelerde üretilir. Ana vatanı, Kuzey Andlar ve Orta Amerika’nın eğimli yamaçları ve havzaları olan mısır, dünyanın diğer bölgelerine de yayılmıştır. Hâlihazırda mısır üretimi; tropikal bölgelerde deniz kıyısından başlayıp 2000-3000 m yüksekliğe kadar çıkan yerlerde, çöllerin sulanan kısımlarından Orta kuşağın yağışlı bölgelerine kadar olan alanlarda yapılır. Ülkemizde daha önce yiyecek olarak tüketilen ve Karadeniz Bölgesi’nde bol miktarda üretilen mısır; son yıllarda özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde genellikle sanayi bitkisi ve hayvan yemi olarak yetiştirilir.

Mısırın çok değişik türleri mevcuttur. Her mısır türü, değişik ortam şartlarında yetiştiğinden dünyanın aşağı yukarı her tarafında tarıma alınabilir. Bazı türler, uzun vejetasyon süresinde, bazıları yağışlı ya da yarıkurak, bir kısmı hastalıklı ve diğer fizikî ortam şartlarına dayanıklı sahalarda ekilir.

Hasat edildikten sonra uzun müddet saklanabilen mısır; hem çeşitli yiyecekler ve yağ, alkol ile viski üretiminde hem de hayvan yemi olarak kullanılır. ABD’de mısırın ayrı bir önemi vardır; nitekim Amerika’ya gelenlerin batıya doğru hareketlerini mısırın yetişme alanları önemli ölçüde tayin etmiştir; bu yeni kıtayı keşif için gelen seyyahlar mısırı kurutarak ceplerinde taşımışlardır.

Ticarî amaca yönelik mısır üretim alanları, yazları sıcak nemli karasal iklim veya nemli subtropikal iklim bölgeleridir. Bu bölgelerin başında ABD’nin orta batısında mısırın bol miktarda üretildiği “mısır kuşağı” gelir.

ABD’nin mısır kuşağı, doğuda Appalaş dağlarına, kuzeyde Kanada sınırına kadar sokulur, batı ve doğuda ise yağışların azaldığı kurak bölgelere kadar devam eder.

>> Türkiye’deki Tarım Ürünleri‘ne Geri Dön <<

 1. HanAns
  19 Ara, 2016 - 19.29 | #1

  Her site ya Akdeniz ya Karadeniz ya da Ege diyor. Peki en çok nerede yetişiyor? Doğru cevap hangisi peki? Ama bu siteyi çok sevdim gayet doğru cevaplar var.
  Teşekkürler BEYİNCE.NET

 2. nazlı
  18 Oca, 2016 - 21.22 | #2

  Teşekkürler….

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!