Menopoz (Menapoz)

menopoz menapozMenopoz, batı toplumlarında genellikle 45-55 yaş arasında görülür. Ancak bazı yaşam koşullarının bu yaş ortalamasını giderek gerilettiği de gözlenmektedir. Yine de 35-45 yaş arası erken menopozlar olduğu kadar, ırk-
sal ve kalıtımsal etkenler dolayısıyla çok daha genç yaşta ortaya çıkan menopoz devreleri de görülür.

Fizyolojik olarak yumurtalığın giderek yaşlandığını gösteren menopoz, iki devrede gerçekleşir: menopoz öncesi devir, yumurtlamanın bazen olup bazen olmadığını gösteren düzensiz adet dönemleri, ve menopoz devri ki, bir kaç ay ya da bir kaç yıl sonra başlayabilir, yumurtlama tamamen kesilir.

Menopoz Sıkıntıları

Sorunları iki türde toplayabiliriz. Yumurtlama yetersizliği ile doğrudan ilişkili sorunlar: sıcak basmaları, özellikle yüz, ense ve göğüs altlarının terlemesi ile kendini gösteren sıkıntı hissi gibi sorunlar başlangıçta sadece geceleri meydana gelir, daha sonra gündüz yorulunca ve yemek sırasında da başgösterebilir. Bunun yanısıra, yağ tabakasında incelme, pübis tüylerinde azalma, özellikle çocuğu olmayan kadınlarda vulvada daralma, vajina neminin azalmasına da rastlanır.

Fizyolojik sorunlara bağlı depresyonlar; şeker, egzema. migren gibi hastalıklar ortaya çıkabilir, veya ar-:abilir.

Ancak, bu dönemde en ufak bir sıkıntı duymayan kadınlar da vardır. 3azıları, menopozda karşılaşılabilecek tehlikeleri bilir ve en küçük işarette hemen doktora görünürler. Ger-:ekten de bu dönemdeki sıkıntıların uyumlu bir şekilde atlatılması için bazı hormonal tedaviler uygulanmaktadır.

Öte yandan, menopoza giren kadının yaşlı olarak nitelendirilmesi gibi önyargılar hâlâ geçerlidir. Çünkü kadınlık ve cinsellik çoğunlukla üreme ile bir tutulur, ve kadında üreme olasılığının ortadan kalkması ile ona hem çevresi hem de kendi tarafından her :ürlü niteliğini (çekicilik, erotizm, cinsellik) yitirmiş gözüyle bakılmasına neden olur. Gerçi, menopoz döneminde cinsel isteğin azaldığı görülmüştür ancak bu vajina neminin azalması ve dolayısıyla cinsel ilişkinin acı vermesi fibi fizyolojik bazı sorunlara dayanır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!