M.Ö. Anadolu’nun Durumu

Hititler, M.Ö. 1400’lerde I.Şuppiluliuma zamanında büyük bir imparatorluk haline geldiler. İmparatorluğun sınırlan Fırat Irmağı’ndan Akdeniz’e, Suriye’den Lübnan’a kadar genişledi.

Anadolu’dan, Mezopotamya’ya ve Mısır’a kadar uzanan yolların kavşak noktasında yer alan Karkamış Krallığı, M.Ö. 1352’de Hitit egemenliği altına girdi. Bundan sonra Hitit Kral ailesinden, bağımlı krallar tarafından yönetildi. M.Ö. 1200’lerde Deniz Kavimleri’nin göçü sonucunda yıkıldı, ama kısa zamanda toparlandı ve Malatya’ya kadar uzanan topraklara egemen oldu. M.Ö. 850’li yıllarda topraklanmn bir bölümü Asurlular tarafından işgal edildi ve M.Ö. 717’de Asurlular tarafından yıkıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun dağlık bölgelerinde ve Van Gölü dolaylannda yaşayan Huniler, M.Ö. II. bin yılda Subarru’ya (Kuzeydoğu Mezopotamya) yerleştiler. Kısa zamanda güçlendiler ve Doğu Anadolu, Yukarı Mezopotamya ve Suriye’ye egemen oldular. Suriye’yi elde tutabilmek için Mısırlılarla savaştılar. Egemen olduklan topraklarda birtakım küçük devletlerden başka Mitanni Krallığı’nı kurdular.

Hurriler tarafından kurulan Mitanni Krallığı M.Ö. 1450’de en geniş sınırlara ulaştı. Bu dönemde sınırlar doğuda Zagros Dağları’ndan batıda Asi Irmağı’na, kuzeyde Aras Irmağı’ndan güneyde Orta Fırat’a ulaştı.

  1. Mansur
    17 Şub, 2016 - 16.53 | #1

    Emeğinize sağlık, bütün konular birbirinden güzel ve ilginç…Başarılarınızın devamını dilerim…

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!