Limanlar

limanlarLimanlar, deniz yolu ile gelen yükün demir yolu veya kara yolu ulaşım sektörlerine, kıyı gemiciliğine ait daha küçük gemilere, kara içi su yollarına, ya da bunlardan deniz ulaşımına aktarılması için gerekli teknik donanıma sahip yerlerdir. Bu özelliklerin dışında limanlar, aynı zamanda birçok başka ekonomik faaliyetin de gelişmiş olduğu yerlerdir. Özellikle hem ithal ham maddelere bağlı olan hem de ihracata dayanan bazı sanayi kollarının limanların bulunduğu yerlerde geliştiği görülür.

Örneğin Mersin’deki Ataş Petrol Rafinerisi, Mersin Limanı’nın varlığına bağlı olarak kurulmuştur. İstanbul ve çevresinde sanayi tesislerinin yoğunlaşmasının nedenlerinden biri de İstanbul, İzmit ve Derince gibi limanların olmasıdır.

Deniz ulaşımının ana terminali olan limanlar, aynı zamanda önemli birer ticaret merkezidir. Bazı limanlar sadece bulunduğu ülke açısından değil aynı zamanda komşu ülkeler yönünden de son derece önemlidir. Böyle limanlara uluslararası liman denilir. 2009 yılı itibariyle dünyada en fazla yük taşımacılığında Singapur Limanı önde gelir. Singapur’un da başkenti olan bu liman, Asya’nın serbest ticaret bölgesidir; Güneydoğu Asya ve Uzak Doğu’dan gelen mallar, Singapur’dan diğer ülkelere pazarlanır. Esasen Singapur, deniz ulaşım koşullarının çok uygun olması nedeniyle gelişmiş bir ülke ve kenttir. Bunu Çin’deki Şanghay (Shangai), Hong Kong, Shenzhen, Guangzhou, Ningbo, Qingdao, Tianjin limanları ile Güney Kore’ de Pusan, Birleşik Arap Emirliklerinde Dubai, Hollanda’daki Rotterdam Limanı izler. Roterdam ve Belçika’daki Antwerp limanları çok geniş bir hinterlanda sahip olup kara yolu ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile bağlantılıdır. Diğer önde gelen limanlar; Malezya’da Port Klang ve Tanjung Pelepas, Almanya’da Hamburg, ABD’ de Los Angeles, Long Beach’dir. Diğer önemli liman kentleri; Xiamen (Çin), Laem Chabang (Tayland), Bremen (Almanya), New York (ABD), Dalian (Çin), Bombay (Hindistan), Cakarta (Endonezya), Tokyo (Japonya), Valencia (ispanya), Salalah (Umman), Port Said (Mısır), Colombo (Sri Lanka), Felixstowe (Bir. Karallık)’dur.

Deniz taşıtları yapımında başta Japonya ve Güney Kore gelir; bunu Almanya, Tayvan, Danimarka, ispanya, Brezilya, Çin ve İtalya izler. Dünyada 1 yılda üretilen toplam 13-14 bin dolayındaki deniz taşıtının önemli bir bölümü makine, metal ve eletkronik sanayide gelişmiş adalar ülkesi olan Japonya ve yarımadada yer alan Güney Kore’de yapılmaktadır. Türkiye de deniz taşıtları yapımında söz sahibi olmaya başlamıştır. Nitekim 2002’de 83 gemi yapımı, 2008’de 260’a çıkmıştır. Dünya gemi siparişinde 5. sıraya, tonaj yönünden 8. sıraya yükselmiştir. Küçük tonajlı kimyasal tanker yapımında Avrupa’da 1. sıraya yükselmiştir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!