Kutluk Devleti (II. Göktürk Devleti)

681’de Ötüken’i ele geçiren Kutluk, kendi adıyla anılan Kutluk Devleti (II. Göktürk Devleti)’ni kurdu. Kendisine ilteriş unvanı verildi. Kapgan Kağan döneminde en geniş sınırlara ulaşıldı.

Kapgan Kağan ‘dan sonra tahta çıkan Bilge Kağan, devleti kardeşi Kül Tekin ile birlikte yönetti. Bilge Kağan’ın ölümünden sonra çıkan ayaklanmalar devletin zayıflamasına neden oldu. Bu durumdan yararlanan Türk boylarından Uygurlar, Karluklar ve Basmiller birleşerek ayaklandılar ve Kutluk Devleti’ne yani II. Göktürk Devleti‘ne son verdiler (745).

Türgeşler, Batı Göktürkleri meydana getiren on kabileden biriydiler. Batı Göktürk Devleti’nen yıkılmasından sonra bu bölgede bir devlet kurdular.

Türgeşlerin siyasî hayatına 766’da Karluklar son verdi. Türgeşler, Emeviler zamanında Araplarla mücadele ettiler ve Orta Asya Türklerinin, Arapların egemenliği altına girmelerini önlediler.

 

<< Önceki Sayfa <<

 1. açelya can
  27 Şub, 2018 - 20.22 | #1

  harika olmuş

 2. acelya can
  27 Şub, 2018 - 20.21 | #2

  harika olmuş gerçekten çok işime yaradı iyi bilgi de edindim

 3. 1 Ara, 2013 - 15.28 | #3

  Çoooook sağolunn yaa harbi süpersiniz vallaa abii çok iyi yaa

 4. Nazan
  10 Eki, 2012 - 17.15 | #4

  Ödevim için çok yararlı oldu, ben Orhun Yazıtlarını 1. Göktürk Devleti devrine ait diye biliyordum. Meğerse ikinci Göktürk devleti devrinde yazılmışlar daha doğrusu dikilmişler.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!