Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

Özellikle çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için çok çaba sarf ediyoruz. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı şeyleri göz ardı ettiğimizde bu çabalarımız sonuçsuz kalıyor. Toplum olarak okumaya, öğrenmeye pek önem vermiyoruz. Çoğu kişinin en son okuduğu kitap yıllar öncesinde öğrenciyken okuduğu kitap olabiliyor. Araştırıp sorgulamaya heves etmiyoruz.

Zaten 21. yüzyılda kitap dışında ilgileri çeken o kadar çok uyarıcı var ki bunların başında telefon, tablet, televizyon geliyor. Misafir gelince iki kelam edilemez oldu; çünkü herkes telefonuyla ilgileniyor. Konuşacak konular kalmadı. Kitap okumak yerine kitapların filmlerinin çekilmesi bekleniyor. Filmde kitaptaki tadı bulamayız. Kitabı okurken onu hayal dünyanızda canlandırırsınız, küçük eklemeler yapabilirsiniz; ama filmde öyle olmuyor.

Kitap okuma alışkanlığının zayıf, orta veya güçlü olmasını şu şekilde gösterebiliriz:

Zayıf alışkanlık: Yılda 1-5 kitap okuma
Orta düzey alışkanlık: Yılda 6-11 kitap okuma
Güçlü alışkanlık: Yılda 12 ve daha fazla kitap okuma

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Bunlardan birkaçını şöyle belirtelim: Düşünen, sorgulayan, merak duygusu güçlü, araştırmayı seven, güzel cümle kurabilen, kendini ifade edebilen vs. Bir matematik probleminde bile çözüm %50 soruyu anlamaktan geçer. Kitap okumayan, okuma alışkanlığı kazanamayan çocuklar soruyu anlayamaz ve çözmekte zorlanır.

Kitap okumayan ailelerin çocukları da kitap okumuyor, ders çalışmıyor, kendini ifade edemiyor, sorgulayamıyor vs. Sonra aile işin ciddiyetinin farkına varıyor; ama her şey için çok geç olmuş olabiliyor. “Ağaç yaşken eğilir.sözünü atalarımız boşuna söylememiş. Çocuklarınızın kitap kurdu olmasını istiyorsanız küçük yaşlardan itibaren onu yönlendirmelisiniz. Küçük yaşlarda okuma alışkanlığını kazanan çocuk ileride de bu alışkanlığını devam ettirir. Çevresinden önerilen kitapları da okumayı başlar.

Peki çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için neler yapılabilir?
1. Çocuğun ilk öğretmeni anne ve babadır. Okul öncesi dönemde çocuklar kitaplarla tanıştırılmalı. Çocuklara yönelik kitaplar alınmalı.
2. Kitap alırken kitabın yazarı, yayınevi, içeriği, kağıt kalitesi vb. dikkat edilmelidir.
3. Okuma hevesini getiren kitaplıklar evlerde bulunmalı. Çocuklar oradan kitap alabilmeli, aldığı kitapları oraya yerleştirebilmeli.
4. Okul öncesi dönemde çocuklara kitaplar okunmalı, kitap hakkında çocuklarla konuşulmalıdır.
5. Çocuklara hediye olarak genelde oyuncak alınır, giysi alınır; ama kitap alınmaz. Çocuklara hediye olarak onların seveceği tarzda kitaplar da alınabilir
6. Çocuklar kitap fuarlarına, kütüphaneye götürülebilir.
7. Küçük yaşlarda ilgisi tam belli olamayan çocuklara kitap seçme konusunda aileler yardımcı olabilir; eğer çocuğun ilgi duyduğu bir alan, konu varsa da onunla ilgili kitap seçmesine izin verilmelidir. Örneğin, arabaları veya futbolu seven bir çocuk arabaları anlatan, futbolcuların hayatını anlatan resimli kitaplar alabilir. O kitaptan merak ettiği bir şey olur başka bir kitabı alır ve böylelikle okumanın hazzına varır.
8. İyi bir model olmak için anne baba da kitap okumalı. Kitap okuma saati olmalı ve o zaman herkes kitap, gazete veya dergi okumalı.
9. Kitap seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da çocuğun yaşına uygun olmasıdır. Okul öncesi dönemde çoğunlukla resim olan kitaplar çocuğun ilgisini daha çok çekmektedir.

Neslihan KUTLU

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!