Kış Sporları

KAR KAYAĞI


kış sporlarıKayak İskandinavlar tarafından keşfedilip, XX. yüzyılın başlarında Avrupa’da yayılmaya başlamıştır. Uluslararası Kayak Federasyonu 1924 yılında kurulmuştur. İngiliz Arnold Lunn kar kayağını geliştirerek bu sporun gelişmesini sağlamış ve 60’lı yıllardan beri kar kayağı veya iniş kayağı, uygun tabiat koşullarına sahip olan Avrupa’nın doğusunda çok gelişmiştir.

Gereken özellikler: Kayak kaymadan Boci birkaç gün boyunca tamamlanacak ılıklar (aşağıda ayrıntılı verilecektir) ve Ur fiziksel kondisyon gerektirir.

Yararları: Psikolojik etkileri olumlu k ‘.ayak, bugün boş zaman uğraşıları-: önemli bir bölümünü kapsar. Kayak, dengeyi ve uyum sağlamayı getirir. Amortisman görevi yapan bacakları başta olmak üzere, kasları ve eklemleri güçlendirir.

Tavsiyeler ve önlemler: Çok sık olan karı önlemek için kurallara uymak gerekiredir. Hiç kaymamış bir yetişkinin, ien iniş kayağına başlaması tehlikeli ibilir, fakat bu sporu bir süre için bırak-s olan yetişkinler iyi bir antrenmandan cra yeniden kolayca başlayabilirler. Pistlerin çeşitliliği, kayacakların kendi p asitelerine göre seçim yapmalarına ola-i. sağlar. Kayak için gereken fiziksel hazıklar çoğunlukla yetersizdir veya hiç yoktur.

Kaymadan birkaç gün önce birtakım egzersizler yapmalı, uyuşukluğu gidermek ve k kazanmak için yürüyüşlere başlanmalın. Kayma düşük sıcaklıklarda yapıldt-ndan, adalelerin kendini kasmaması için iste çıkmadan önce yapılacak ısınma hasletleri çok önemlidir. Malzemeler özen-: seçilmeli, giysiler nem ve soğuğu yalıtı-: kayaklar ve ayakkabılar kaliteli olma-ı kardan yansıyan ve kar körlüğüne sebep o an güneşten korunmalıdır.

Ciddi bir çalışma sonucu edinilen iyi bir teknik, kayağı zevkli ve az riskli bir hale getirebilir.

Zararları: Denge problemi olanlar ve »alp yetmezliği olanlar (yükseklikte yetersiz oksijen nedeniyle) kaymamı lıdırlar.

Riskleri: İlk yorgunluk belirtileri, kazalın habercisidir. Gereksiz çıkışlar, uzun :orlu inişler yorgun veya isteksizken ya-rılmamalıdır. Hafta sonları dinlenme saatleri yetersiz, insanlar yorgun ve gergin-ken yapılan kayışlar tehlikelidir.

Dîz burkulmaları, bacak kırılmaları ve yararlanmalar en sık görülen kazalardır.

YÜRÜYÜŞ KAYAĞI

(SKİ VE FOND)

Yürüyüş kayağı veya nordik kayak I960’tan beri ilgi toplamaktadır. Mesafeleri almadaki kolaylık ve duruş kolaylıkları yüzünden herkese, özellikle yeni başlayanlara tavsiye edilir.

Bu kayak türü, 1000 m’den az yüksekliklerde yapılır. Bu da oksijen yetmezliği yüzünden yükseğe çıkamayanlara avantaj sağlar. Bu spor müsabakadan çok turizme yöneliktir. Harcanan atletik güç, bir veya iki gün süren parkurlarda yapılan mücadelelerde çok fazladır ve dağcılığa yakındır.

Yararları: Organizmanın tüm fonksiyonları çalışır. Kalp ve solunum sistemi dü-
zenli ve sürekli güç harcaması nedeniyle güçlenir. Psikolojik yönden, günlük olaylardan kaçışın, bakir manzaraların, temiz havanın ve çevrenin güzelliğinin olumlu etkileri vardır.

Riskleri: Yaralanmalar çok seyrektir, dolayısıyla yaşlı ve beden esnekliğini kaybetmiş kimseler bu sporu yapabilirler. Ama eğimler ve aşırı soğuklardan kaçınmaları tavsiye edilir.

BUZ ÜSTÜNDE KAYMA

Üç ayrı tipten oluşur: artistik patinaj, sürat pateni ve buz hokeyi.

Artistik patinaj: Hareketlerde kusursuz olmayı amaçlar. Zorunlu ve serbest (çiftler yalnızca serbest hareketler yaparlar) olmak üzere iki grup hareketten oluşur. Bu spor çok uzun antrenmanlar ve seçimin dışında bir zorlama gerektirir.

Sürat pateni: Atletik özellikler gerektiren bu spor kalp ve solunum sistemi ile kaslar üzerindeki etkileriyle komple bir spor olarak kabul edilir.
Buz hokeyi: Kolektif bir spordur ve esneklik, hareketlilik, denge, hız, uyum gerektirir. Dizlikler, maskeli kasklar, bacak-lıklardan oluşan giysiler etkileyicidir. Şiddetli çarpmalar, düşmeler yara ve sarsıntılara neden olabilir.

Patinaj, boş zamanlarda toplu halde rekabet olmaksızın yapıldığı zaman dinlendirici, olumlu psikolojik etkileri olan eğlenceli bir uğraştır.

Yararları: Patinaj başlangıçta çok hassas olan dengeyi geliştirir: uyumu, refleks- ‘ lerin çabukluğunu ve fiziksel bir kondüs-yon sağlar. Günlük olaylardan kaçış, gevşeme ve arkadaşlık fiziksel egzersizin faydalarını arttırır. Kalp ve solunum sistemi üzerindeki etkisi yapılan egzersizin şiddetine göre değişir.

Önlemler ve riskler: Paten ve botlar en azından ayak hareketlerini engellemeyecek ve ortopedik rahatsızlıklara sebep olmayacak kalitede olmalıdır. Sürtünmeler il-‘ tihaplanmalar, tırnak iltihabı ve tırmık içi kanamalar en sık görülen arazlardır. Eldiven, düşme esnasında başka paten ka-yıcılar tarafından yararlanmamak için kullanılır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!