Kimya Sanayii

kimya sanayiGübreden boya, sentetik kauçuk, lastik, deterjan, kâğıt, çeşitli asitler, sentetik yağlardan ilâç üretimine varıncaya kadar çeşitli kimyasal madde üretiminin olduğu sanayi koludur. Kimya sanayii, ileri teknoloji ve kalifiye eleman isteyen bir sanayi kolu olduğundan sanayileşmeyle gelişmiş ülkelerde bu sanayi kolu ön plandadır. Ayrıca kimya teknolojisi, neredeyse tüm sanayi ürünlerinin kaliteli ve bol miktarda üretiminde kullanılır. Ayrıca kimya sanayii, ulusal gelire et fazla katma değer sağlayan sanayinin de başında gelir, ilâç üretimi de Batılı ülkelerin tekeli altındadır.

Bu sanayi kolu, kimyasal madde üretimine dayanan ham maddelerin olduğu ülkeler ile ham maddeleri ithal ederek işleyen sanayileşmiş ülkelerde gelişmiştir. Örneğin lastik, çeşitli yağ, naylon, sentetik kauçuk gibi petrol ürünlerine dayalı kimya sanayii, petrol üreten ülkelerden çok, petrol ürünleri ithal ederek işleyen Batı Avrupa ile Çin, Japonya, Güney Kore gibi Doğu Asya ülkelerinde gelişmiştir. Kimyasal gübre üretimi, potas yataklarının olduğu Ürdün ve Senegal’de değil, Batı Avrupa’da gelişmiştir. Bitkmisel ilâç üretimi ekvatoral ormanların olduğu ülkelerden çok ABD ve Bato Avrupa ülkelerinde üretilmektedir.

Kimya sanayi kollarının gelişmiş olduğu başlıca ülke ve bölgeler arasında Batı Avrupa, özellikle Almanya, ABD, Japonya, Güney Kore, Çin, Hindistan bulunur.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

 1. Yabancı
  24 Şub, 2018 - 09.17 | #1

  Bu site çok güzel

 2. Metin
  16 Mar, 2016 - 18.58 | #2

  İlk paragrafın sonunda ‘Mor Salkımlı Ev’ yazıyor ve beyaz yazı olduğundan görünmüyor. Bilgi için teşekkürler.

 3. jale nur
  28 Ara, 2013 - 14.57 | #3

  teşekkürler ALLAH razı lsun

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!