Kıl Dönmesine Fenol / Gümüş Nitrat Tedavi Yöntemi

kıl dönmesinde fenol yöntemiKıl dönmesi özellikle erkeklerde oldukça sıkıntılı bir hastalıktır. Hastalık aslında çok ileri seviyelere gelmediyse kişiye çok ciddi bir acı veya rahatsızlık vermez. Aslında bu hastalığın sinsice ilerlemesine sebep olmaktadır. Genellikle fark edildiğinde kuyruk sokumu civarında sinüs denilen kıl yumağı oluşmuş ve ameliyat masasının yolu görünmüş olur.

Bu hastalık, kişilerin tedaviyi geciktirmesine sebep olacak şekilde hafife alınabilir. Bazen kişiyi hiç rahatsız etmez; fakat akıntı veya ağrı olduğunda günlük hayatı ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bu süreç uzadıkça, kişiler artık tedavi arayışına girer. Aslında bu hastalık daha fark edildiği anda tedavi yapılsa, daha küçük müdahaleler ile kurtulmak mümkündür.

Kıl dönmesi ameliyatlarından sonrası oldukça sıkıntılıdır. Pansumanlar acılı olur ve kesilen yerlerde dikişilerin tutmama veya iltihaplanma ihtimali vardır. Bu da iyi bir bakım gerektirir. Aksi hâlde tekrar ameliyat olma veya hastalığın nüks etmesi muhtemeldir. Tıbbın ilerlemesi ile mikro kesilerle kıl dönmesi ameliyatları yapılmaktadır. Fenol veya gümüş nitrat tedavisi de son 20-30 yıldır ülkemizde yaygınlaşarak yapılan bir yöntemdir.

Bu yöntem, kıl dönmesinin kuyruk sokumunda oluşan uçlarının bir pens yardımı ile açılıp içerideki kılların temizlenmesi ve içeriye ilaç verilerek kalan kılların eritilmesi şeklinde uygulanır. Bu işlemin uygulanabilmesi için kıl dönmesinin 1-2 seviyesinde olması gerekir. 3-4-5 seviyelerinde bu yöntem uygulanamamaktadır. Yani çok fazla ilerlememiş hastalarda bu yöntem güvenle kullanılmaktadır.

İşlemin uygulanışı: Önce kıl dönmesi deliklerin etrafı iğne ile uyuşturulur. 5 dakika kadar beklenir. Sonra pensle içeri girilip, içerideki kıllar, tüy yumakları vs. dışarı çekilerek temizlenmeye çalışılır. Mümkün olduğunca temizlenen bölgeye dışarıdaki delikten kristalize fenol veya gümüş nitrat denilen ilaçlardan biri verilir. Bu ilaçlar, içerideki kılları ve yabancı maddeleri eriterek bir araya getirir. Bir dakika kadar sonra ilaç geri alınır ve o alan temizlenmiş olur.

Bazı hastalarda bu işlem birkaç seans yapılmaktadır. Bu işlemin avantajları çok az ağrı hissetmeniz, hastanede 10 dk içerisinde uygulanabilme imkanı olması ve daha sonra yürüyerek evinize veya işinize dönebilmenizdir. Sonrasında pansuman vs. gerektirmez, ağrı sızı olmaz. Olumsuz yönü ise hastalığın tekrar etme ihtimalidir. Eğer işlem uygulandıktan sonra bölgedeki tüyleri temizlemezseniz veya bir süre temizliğe ve bakıma özen göstermezseniz, hastalık tekrarlayabilir.

Bu işlem ve tüm kıl dönmesi ameliyatlarından sonra dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, banyo yaparken başınızı öne eğerek yıkamanız, atletinizi iç çamaşırınızın içine koymamanız, kuyruk sokumunu ve civarını tüyden arındırmanız, o bölgeyi kuru tutmanız, terliyorsanız sık sık kurulamanız, günde en az bir kere duş almanız vs. kişisel temizlik ve bakımınıza dikkat etmenizdir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!