Kauçuk

kauçukKauçuk, hem Güneydoğu Asya hem de Güney Amerika’da doğal olarak yetişe” bir ağacın kabukları altındaki sıvıdan elde edilir. Nitekim, Amazon Havzası’na gire-bugünkü Brezilya, Bolivya, Peru ve Ekvador’un yerlileri “Hevea Brezilinsis” denilen bir orman ağacının kabukları altındaki sıvıdan hasıl olan kauçuğu, ağaçlanr kabukların muayyen mevsimlerde yarmak suretiyle sıvıları topluyor ve kendilerine göre top, ayakkabı vs. yapıyorlardı. Amerika kıtasında doğal olarak yetişen kauçukla, ilkönce Fransızların dışında AvrupalIlar pek ilgilenmemişlerdir. Paris ilimle’ Akademisi’nden bir heyet 1735 tarihinde Güney Amerika’ya giderek Güne. Amerika yerlilerinin “kahuçu” dediği bu maddenin istihsal ve kullanılış tarzını tetkik etmiştir. Bu tarihten sonra kavuçuğa karşı olan ilgi artmaya başlamıştır.

800’lerin başında silgi oiarak kullanılan kauçuktan Macintosh adlı bir İskoç, su geçirmez bir madde olarak nasıl yağmurluk yapımında kullanıldığını göstermiştir. Soğukta sertleşerek kırılan kauçuğa elâstikiyet kazandırma konusunda çalışmala’ yapılmış ve nihayet 1839’da Charles Goodyear, kauçuğun nasıl kükürtleneceğin“ ve çeşitli biçimlerde eğrilebileceğim, dayanıklılığını ve yapışmayabileceğini ortaya çıkarmıştır. Böylece kauçuktan çeşitli mallar yapılmaya başlanmıştır.

Günümüzde kauçuk üreten ülkelerin başında 7-10 milyon ton olan dünya üretiminin dörtte birini veren Tayland gelir. Bunu Endonezya, Malezya, Hindistan ve Çin izler. Az miktar kauçuk üretimi; Hindistan, Çin, Filipinler, Nijerya, Sri Lanka (Seylan), Fildişi Sahili, Amazon havzası ve Vietnam’da yapılmaktadır (Şekil 3.14). Singapur, Asya’da üretilen kauçuğun toplanarak ihraç edildiği ana merkezdir.

Günümüzde başta otomotiv sanayiinin gelişmesiyle kauçuğun onbirlerce kullanım alanı ortaya çıkmıştır. Kauçuk izolasyon maddesinden, şok yastıkları, bataryalar, elbise, mindere kadar malzeme ve eşyaların yapımında, ayrıca özellikle otomobil lâstiklerinin imal edilmesinde kullanılır. Kauçuk üretiminin yarısı doğal, yarısı ise sentetik kauçuktan sağlanmaktadır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!