Karate

karate-sporuKarate çıplak elle, silah kullanmaksızın yapılan ve kendine büyük bir güven gerektiren bir kendini savunma tekniğidir. Rakipten önce davranmak saldırıyı durdurmak ve geri çevirmek üzerine kurulmuş, kolları kullanmayı ve kısa aralıklarla çok etkili vuruşlar yapmayı gerektiren bir tekniği vardır. Yasaklanmış hiçbir darbe olmamasına karşın önemli olan karar vermedeki çabukluk ve ani harekete geçmedi.

Gerekli özellikler: Güçlü bir fiziksel kondüsyon zorunludur. Canlılık, esneklik, kaslarda güç, tüm vücut enerjisini bir anda harekete geçirebilme yeteneği, kendini kontrol etme yeteneği.

Yararları: Kendini kontrol etmede sağladığı büyük başarı karatenin en önemli faydasıdır. Yavaş yavaş kendini gösterme-
ye başlayan bu yetenek zamanla mükemmel hale dönüşür. Kazanılan müthiş dengenin yanı sıra; canlılık, esneklik, kas gücü de karatenin faydaları arasındadır.

Tavsiyeler ve riskler: Saldırılan ani ve şiddetli olduğundan kalp-damar sistemi üzerinde fazla faydası olmadığı gibi gereğinden fazla zorlar, bu nedenle koşu gibi dayanıklılığı arttıran tamamlayıcı bir spor yapmakta fayda vardır. Isınma hareketleri zorunludur. Dövüş esnasında vücudun saldırıya en açık yerlerini (bacaklar, kollar, kadınlarda göğüs, erkeklerde hayalar) korumak gerekir. Riskleri, genellikle yaralanmalardır.

 1. yasin
  10 Nis, 2019 - 21.31 | #1

  bence en centilmen ve güzel spor karaterdir

 2. İrem
  12 Şub, 2019 - 17.21 | #2

  Aynen katılıyorum bence çok zevkli ve güzel bir aktivite

 3. Melek
  20 Oca, 2018 - 19.45 | #3

  Karatenin çok saçma olduğunu sananlar aslında en iyi spor karatedir.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!