Kalbin Atış Hızı

kalbin atış hızıKalp atışlarını, fizik formunun gerçek barometresi olarak kabul edebiliriz. Tüm sporcular için gücünü ve antrenmanını kontrol aracı olmaktadır. Herkes kendi kalp atışını ölçerek fizik etkinliklerini kontrol edebilir. Her kalp kasılması saniyenin onda birinde olmaktadır ve kan organlara ulaşmaktadır. Bu atardamar hareketi, kalp atışlarının yankısı gibidir ve atışların kontrolünü sağlar.

Değişiklik Gösteren Bir Rakam

Kalp atışları gün boyunca değişir. Uyku anında çok yavaştır uyanma ile hızlanır. Yorgunluk, stres, heyecan ve bazı maddelerin kullanımı (kahve, çay, tütün, alkol, ilaçlar) atış sayısında değişiklik yaratır. Ateşli hastalıklar, sindirim, kalp atış sayısını artırır.

Vücut Egzersizleri Kalp Atışlarını Hızlandırır

Kalp atışları her zaman düzenli değildir. Solunum rahatsızlığı olanlarda ritimsizdir. Eğer kalp atışlarınızda bir bozukluk hissederseniz, hemen bir doktora başvurmalısınız. Dinlenme anında kalp atışı dakikada 70-80 olmalıdır.

Ağır kalp atışına bradikasdi denir ve dakikada 50’den azdır. Yaşlandıkça en yüksek nabız sayısı düşer. Her sene dakikada bir atış azaldığı söylenmektedir. 220- şahsi.ı yaşı formülü kullanılabilir. Örneğin 70 yaşındaki bir insanın kalbi 220-70= 150 en yüksek atıştır. 50 yaş için 170, 30 yaş için 190’dır. Bu yalnızca teorik bir açıklamadır; vücut egzersizleri ve vücudun gelişimi ile birlikte değişmektedir.

Güç Anında Kalp Atışlarını Kontrol Etmek

Fiziksel etkinlik sırasında kalp atışı hızlanır. Organlara daha fazla oksijen gider ve hücreler çalışır. Atış sayısı 170-180’nin üstüne çıktığında kalp debisi anmamaktadır; çünkü kalp kasılma süresini tamamlayamaz. Dayanıklılık çıkarmaları tercih edilmelidir (dakikada 120-140 atış), direnç çalışmaları bazen tehlikeli olabilmektedir (140-150 atış.) Spor yaparken kalp atışlarınızı bir an durarak düzenleyebilirsiniz.

Bazı küçük aletler sınırı aştığınızda sinyal vermektedir. Dayanıklılık çalışmaları sırasında kolaylıkla nefesinizi kontrol edebilirsiniz. Nefes nefese kaldığınızda ve kalp atışlarınız 140-150 olduğunda, direnç halindesiniz demektir. Antrenmanlardan sonra kalp atışınız birkaç saat boyunca dakikada 10 ya da 20 kez daha fazla atabilmektedir. Her sabah uyanınca kalp atışınızı hesaplamak yararlı olur. Kontrol imkanına kavuşursunuz, azalmaları, artışları rahatsızlık, yorgunluk anındaki değişiklikleri farkedebilirsiniz. Sporcu formunuzu kontrol etmenizi sağlayan önemli bir etkendir.

 1. Yunus emre
  1 Haz, 2018 - 14.18 | #1

  1 dakika 06 sanyede 200 metre koştum ve kalp atışlarım aşırı derecede hızlandı 1 dakikada 150 defa attı ve durdugumda ayaklarımı kollarımı hissetmiyordum yaşım 13 bu normal bişey mi

 2. aslan
  29 Oca, 2017 - 21.49 | #2

  Selam benim babamin bu gun kalbi cok artmis 150 bunun sebebini aciklayiniz lutfen bide tansiyon ve seker hastasi bunkarla ilgili ola bilirmi

 3. Karabey
  12 Nis, 2014 - 23.33 | #3

  85 yaşında beyin anevrizmalı babamın kalp atışının dakikada 100-115 olduğunu gördüm.Bu konularsa yeterince bilgi yok.

  • Bir dost
   4 Eki, 2018 - 23.33 | #4

   Bir sıkıntı olmayacaksa… Babanızın durumu iyi mi?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!