Judo

judo sporuXVI.yüzyılda Japonya’da doğan bu spor, büyük bir esneklik ve gelişmiş bir teknik sayesinde, vücudun hayatsal bazı noktalarına darbeler indirerek hiçbir silah kullanmadan kendini savunma sanatıdır.

1882 yılında Jigorö Kanö, Ködökan okulunu kurarak gerçek bir judo konser-vatuvarı meydana getirdi. Çıplak elle saldırma ve savunma sanatı olan judoyu geliştirdi. Budaha’nın mistik felsefesinden esinlenen judoda rakibe saygı duymak ve ahlaksal eğitim, en az fiziksel eğitim kadar önemlidir. Temelde judoda kilo ayırımı yapılmaz. 1964 Tokyo Olimpiyatla-rı’na misafir spor olarak katılan, judo 1972’de uluslararası spor oldu ve yarışmacılar kilolarına, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre gruplara ayrıldılar. Böylece kadınlarda 18, erkeklerde 20 yaşından itibaren: Çok hafifler (erkek: 60 kg’dan az, kadın 48 kg’dan az), yarı hafiler (erkek 60-65, kadın 48-52 kg), hafifler (erkek 71-78, kadın 56-61), ortalar (erkek 78-86 kg, kadın 61-66 kg) yarı ağırlar (erkek 86-95 kg, kadın 66-72 kg), ağırlar (erkek 95’ten fazla, kadın 72’den fazla) şeklinde gruplar oluştu.

Ayakta yapılan müsabakalarda rakipler, yere atma ve denge bozmayı denerler. Yer müsabakalarında hareketsiz bırakma, kilit ve sıkıştırma hareketleri önem kazanır.

Judo “dojo” adı verilen salonlarda yapılır. “Judoka” “judogi” giymiştir. Ju-doki ipekten bir kimono ve pantolondan oluşur. Takılan kemerin rengi ulaşılan yetenek düzeyine göre değişir. Altı derece vardır: (Beyaz, sarı, turuncu, mavi, kahverengi, siyah. Kahverengi kemere ulaşmak için iki senelik bir eğitimden geçmek gerekir. Siyah kemere ulaşmak için ise on kademe (dan) daha vardır.

Müsabakalar erkekler için 2-7 dakikada kadınlar için 2-4 dakikada yapılır. Kararı iki jüri verir.

Gereken özellikler: Çok teknik bir spordur, güçlü bir fiziksel kondüsyonun yanı sıra çok uzun bir öğrenme süresi gerekmektedir.

Başlangıç yaşı: Judoya çok genç yaşta başlanabilir.

Yararları: Judo, adele gruplarının çoğunu uyumlu bir şekilde geliştirmesine karşın harcanan gücün fazlalığı, düzensizliği ve sık sık solunumu bloke etme nedeniyle iyi bir kalp solunum sistemi uyumunu bozar. Judo dayanıklılığı sağlayan başka bir egzersizlerle tamamlanmalıdır. Esneklik, hız, uyum, kas gücü sağlayan judo psikolojik yöndende kişinin kendine güvenini sağlar.

Tavsiyeler, riskler ve zararları: Judo iskeleti özellikle omiriliği zorlar, büyüme ağrıları çekenlere zararlı olabilir. Yaralanmalar dışında fazla bir riski yoktur.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!