İslamiyetin Yayılışı

İslâmiyeti yaymakla görevlendirilen Hz. Muhammed; Bedir Savaşı (624), Uhud Savaşı (625), Hendek Savaşı (627), Hayber’in Fethi (629), Mekke’nin Fethi (630), Taif Seferi (630) ve Tebük Seferi (631) sonucunda Arabistan Yarımadası’nın büyük bir kısmını fethetti.

Dört Halife (Hz. Ebubekir, Ömer, Ali, Osman) devrinde; Filistin, Suriye, Mısır, Libya, Tunus, Irak, İran, Horasan ve Azerbaycan fethedildi. Hz. Osman zamanında ilk İslâm donanması kuruldu ve Kıbrıs fethedildi.

(Resmin büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz.)

Emeviler devrinde Kuzey Afrika’da Cezayir ve Fas fethedildi. 711’de İspanya’ya geçen İslâm ordusu kısa zamanda İspanya’nın büyük bir bölümünü fethetti. 732 ‘de Fransa’ya giren İslâm orduları Puvatya Savaşı’nda yenilgiye uğradılar ve İspanya‘ya çekildiler. Doğuda gerçekleştirilen fetihler sonucunda Hindistan’ın Sind Bölgesi ve Türklerin yaşadığı Maveraünnehir ele geçirildi. Bu dönemde İstanbul, üç kez kuşatılmasına rağmen alınamadı.

Abbasiler devrinde fetihlerden çok bilim ve sanata önem verildiğinden fetihler yavaşladı. Bu dönemde Bizans üzerine düzenlenen seferler sonucunda Çukurova ve Güneydoğu Anadolu fethedildi ve burada sınır güvenliğini sağlamak amacıyla “Avasım Eyaleti” kuruldu. Diğer yandan Hazar Denizi’nin güney kıyıları fethedildi.

  1. 16 Şub, 2014 - 21.18 | #1

    saol un inşallah doğru olur 🙂

  2. 3 Oca, 2014 - 12.49 | #2

    Elinize sağlık. Görsel bir harita ile desteklemek lazım.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!