İskender İmparatorluğu (İskender Devleti)

Büyük İskender, Yunan Şehir devletlerini “Helen Birliği” altmda toplayan Makedonya Kralı II. Filip’in oğludur. M.Ö. 336’da kral olan İskender, Pers egemenliği altmda bulunan İyon Şehirlerini kurtarmak amacıyla harekete geçti. Makedonyalı ve Yunanlı askerlerden oluşan büyük bir orduyla Çanakkale Boğazı’nı geçerek, Anadolu’ya geldi. M.Ö. 334 ‘te Granikos Savaşı’nda Persleri yenilgiye uğrattı. İyon Şehirlerini ele geçirdi.

Ertesi yıl Torosları aşarak Kilikya’ya (Çukurova) girdi ve İssos Savaşı’nda (M.Ö. 333). Pers İmparatoru Darius’u yenilgiye uğrattı. Suriye ve Filistin üzerinden Mısır’a girdi. Burada kendi adına verdiği İskenderiye şehrini kurdu. M.Ö. 331 ‘de yeniden doğuya doğru ilerledi ve Erbil yakmlannda Gavgamela Savaşı’nda, Persleri son bir kez daha yendi. Bu savaş sonunda İskender “Asya Kralı” ilân edildi.

Pers İmparatorluğu’nun bütün topraklarını ele geçiren İskender, daha sonra Hindistan’a girdi ve İndus Irmağı’na kadar ilerledi. Orduda başlayan yorgunluk ve isteksizlik üzerine geri döndü. Babil’e geldiğinde hastalandı ve burada öldü (M.Ö. 323).

İskender’in ölümünden sonra kurduğu büyük İmparatorluk parçalandı. İmparatorluk topraklarında Makedonya Krallığı (Antigonitler), Asya Krallığı (Selevkoslar) ve Mısır Krallığı (Ptolemeler) gibi devletler ortaya çıktı.

Asya Krallığı’nm da parçalanması sonucu Anadolu’da yeni krallıklar ortaya çıktı. Bunlar; kuzeybatı Anadolu’da Bitinya Krallığı, Karadeniz kıyılarında Pontus Krallığı, Orta Anadolu’da Kapadokya Krallığı ve Batı Anadolu’da Bergama Krallığı idi. Bu krallıklar içinde bilim, kültür ve sanatta en ileri gideni Bergama Krallığı oldu.

 1. Abdurrahman
  19 Ara, 2016 - 21.45 | #1

  Süper! Ellerinize sağlık.

 2. ayberk_24@hotmail.com
  3 Ara, 2014 - 20.37 | #2

  Erbil yakmlannda kelime yanlışınız çok bu kelimeden hiç bişe anlamadım arkadaş

 3. 29 Ara, 2013 - 12.50 | #3

  çok işime yaradı sağolun

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!