İman ve İslam

İman: Lügat manası bakımından; bir şeye inanmak ve bir şeyi doğrulamak demektir. Dini teriminde ise; Yüce Allah’ın dinini kalb ile kabul edip Resülullah efendimizin bildirdiği şeyleri kesin olarak kalb ile doğrulamaktır.

İmanın aslı bu olmakla birlikte bir engel durum bulunmadıkça kalb ile kabul edilip inanılan bu hükümleri dil ile söylemek ve şahadette bulunmak lazımdır. Çünkü inanılması gereken şeyleri kalp ile benimseyip kabul eden kimse, bunları dili ile söylemezse, onun iman durumu insanlar tarafından bilinmez, onun Müslüman olduğuna hükmedilmez.

Kalp ile doğrulamak, dil ile söyleyip ikrar etmekle meydana gelen imanla beraber namaz kılmak ve oruç tutmak gibi ameller de gereklidir. Çünkü biz, bu görevleri yapmakla sorumluyuz. Bu görevler yapmak imana kuvvet verir. İmanın kalpteki nurunu çoğaltır. İnsanı azaptan kurtarır. Yüce Allah’ın ihsan ve ikramlarına kavuşturur.

İslâm: kavramına gelince, lügat manası bakımından; İslâm teslim olmak, boyun eğmek, ve itaat etaıektir. Din teriminde ise; Yüce Allah’a ve O’nım Peygamberine itaat etmek, Peygamber Efendimizin din adına bildirmiş olduğu şeyleri kalbi ile kabul edip dil ile söylemek ve onları güzel görmektir. İslâm aynı zamanda din anlamına gelir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!