Hüseyin Hatemi

hüseyin hatemiHüseyin Hatemi esas olarak hukukçudur. Fakat gerek hukukî konularda, gerek sosyal konularda, gerekse dinî konularda çeşitli kitaplarıyla, makaleleri ve bilhassa televizyon konuşmalarıyla fikirlerini beyan etmiştir ve etmektedir. İslâmî konulardaki görüşlerini her fırsatta açıklayan Hüseyin Hatemi, tabiî hukukun ilâhî hukuk olduğunu ileri sürer.
Hüseyin Hatemi’nin, sosyalizm tartışmalarının gündemde olduğu dönemde Nureddin Topçu’nun İslâm sosyalizminden bahsettiği sıralarda bu konuda “İslâm Açısından Sosyalizm” adlı kitabı yazmıştır.

Nureddin Topçu’nun “Önsöz”ü ile çıkan kitapta, maden ve toprak mülkiyeti, zararlı servet yığılmalarının önlenmesi, riba (faiz) yasağı, ticaret serbestisinin Kur’an-ı Kerim’deki sınırları, servetin nasıl kazanıldığı, miras, bağış, sadaka, el emeği cihat şuurunun iktisadî sahaya tesiri, İslâm’ın emperyalist bir güçle uzlaşabilir mi, İslâm emperyalist olabilir mi? Ticarî ve iktisadî faaliyet ve münasebetlerinin düzenlenmesi, içki-kumar-isrâf, altın ve gümüş yasağı ile içtimaî yardım teşkilâtı İslâmî açıdan incelenmiştir.

Hüseyin Hatemi, İslâm’ın ve İslâm düşüncesinin sahip olduğu dinamizmi kavramış, bu düşünceyi sosyalist anlayışa ve onun iktisadî ve toplumsal sorunlarına uygulamıştır. O, aynı zamanda İslâm cemiyetinin ideal düzenini ortaya koymaya çalışmıştır. Yazar, kitabın sonunda şöyle diyor: İslâm, Allah’ın dosdoğru ve eksiksiz yoludur. Marxist teori ile marksist tatbikatı nasıl birbirinden ayırıyorsanız, İslâm’ı da İslâm ülkelerindeki uygulamalardan ayırarak düşünmemiz gerekir. Bu ayırmayı yaparak İslâm’ı incelerseniz, onda en küçük bir kusur bulmanıza hiçbir zaman imkân yoktur. Bu, yalnız “iman”ın değil, aynı zamanda gerçeğin ifadesidir.

Hüseyin Hatemi (d. 12 Aralık 1938, İstanbul, Türkiye) Türk akademisyen, yazar ve hukuk profesörü. 1898’de İran Şahpur’da doğan Ali Asgar Hatemi Bey ile 1910’da İstanbul’da doğan Azerbaycan göçmeni Cemile hanım’ın ikiz çocuklarından biri olarak dünyaya geldi. İkiz kardeşi Hasan Hüsrev Hatemi iç hastalıkları profesörüdür. Tam adı Hüseyin Perviz olduğu halde daha sonradan, ikinci isminin İslam Peygamberi Muhammed’in mektubunu yırtan İran hükümdarıyla aynı adı taşıdığını öğrenince bu ismi mahkeme kararıyla sildirdi.

Talatpaşa İlkokulu ve Şişli Ortaokuluna gitti. 1956 yılında Atatürk Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk kürsüsü kadrosuna atandı. 1973 yılında avukat Kezban Hatemi ile evlendi. Çeşitli şiirleri İslam dergisinde yayımlandı. Hareket, Milli Gazete, Zaman, Yeni Gündem, Mavera, Şehir, Yeni Asya, Yeni Şafak gibi yayınlarda yazarlık ve köşe yazarlığı yaptı. İslam Hukuku hakkında dersler verdi ve çeşitli kitaplar hazırladı.

Aynı üniversitede 1973 yılında doçent, 1981 yılında profesör oldu. 1985 yılında 1402 sayılı sıkıyönetim kanunuyla üniversiteden uzaklaştırıldı. Bir süre serbest avukatlık yaptı. 1990 yılında tekrar üniversiteye döndü. 2001 yılında Kemal Alemdaroğlu ile arasında çeşitli sorunlar çıktı kendisi hakkında “olumsuz sicil” verildi. Daha sonra bu karar İdare mahkemesince uygunsuz bulunarak iptal edildi. Hayvansever olarak bilinen Hatemi’nin evinde adı Taliban olmak üzere, birçok kedisi vardır. 27 Ekim 2000’de üniversite bahçesinde beslediği 12 kedinin 6 ayda zehirlenerek Alemdaroğlu tarafından öldürüldüğü iddiasıyla gündeme gelmiştir. 2006 yılında yaş haddinden dolayı emekli oldu. Arapça, Farsça, Almanca ve Fransızca bilmektedir.

Humeyni’nin İslam Fıkhında Devlet ve Ali Şeriati’nin İnsanın Dört Zindanı, Muhammed İkbal’in Cavid’e Hitap, Henry Corbin’in İslam Felsefesi Tarihi – Cilt 1 gibi kitapları Türkçeye çevirmiştir. Emekli olmasına rağmen, hâlen İstanbul’daki çeşitli üniversitelerin Hukuk, Siyasal Bilgiler ve İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinde dersler vermektedir. Yeni Şafak gazetesinde yazılar yazmaktadır.

İstanbul Üniversitesin de Yüksek Lisans ve Doktora dersleri vermektedir. Hukuk, Siyasal Bilgiler ve İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinde ki birçok öğrencinin tez danışmanlığını da yapmaktadır. Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı olarak çalıştı.2011 yılında Okan Üniversitesinde Aile Hukuku ve Vakıflar ve Dernekler Hukuku dersleri vermeye başladı[14]; ayrıca 2011 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde de öğretim üyesidir.

  1. yAKUP GÜRESEN
    26 Haz, 2015 - 10.34 | #1

    Konulan Fotoğraf Hüsrev Hatemi’ye ait.

  2. 2 Oca, 2015 - 13.13 | #2

    Hüseyin Hatemi
    Çok ihtiyacım vardı Sağolun

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!